Haber Detayı
26 Şubat 2017 - Pazar 10:17 Bu haber 4669 kez okundu
 
1 MİLYON 801 BİN EMEKLİ ÇALIŞIYOR, 3 MİLYON 301 BİN EMEKLİ İŞ ARIYOR
ÇALIŞMA HAYATI Haberi


Türkiye Emekliler Derneği’nin (TÜED), “Emekli Bireylerin Türkiye’de Yaşlılığa Hazırlık Durumları” başlıklı araştırmasının sonucuna göre, Türkiye’de bulunan 8 milyon 77 bin 152 emekliden 1 milyon 801 bin 205’i halen çalışıyor, 3 milyon 301 bin 148 emekli ise iş arıyor.

TÜED’in yürüttüğü “Emekli Bireylerin Türkiye’de Yaşlılığa Hazırlık Durumları” başlıklı araştırmanın sonuçları belli oldu. Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlilerinden Doç.Dr. Fatma Arpacı’nın yürüttüğü çalışma kapsamında 1511 emekliyle anket yapıldı. Yapılan bu anket çalışmasında emeklilerin yaşamına ilişkin çarpıcı veriler elde edildi.

Çalışmaya ilişkin açıklama yapan TÜED Genel Eğitim ve Teşkilatlandırma Sekreteri Arif Yıldız, emeklilerin sosyal yaşam içerisinde karşılaştıkları sorunların tespitine ışık tutması amacıyla 52 şube kanalıyla ulaştıkları bin 511 emekliyle anket çalışmasını gerçekleştirdiklerini belirtti. Çalışmadan emeklilerin yaşamlarına ilişkin önemli veriler elde ettiklerini ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:

“Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre emeklilerimizin yüzde 22,3’ünün halen çalışmakta olduklarını, geriye kalan yüzde 77,7’sinin ise çalışmadıklarını öğrenmiş bulunmaktayız.

Araştırma kapsamına alınan emekli bireylerden anket formu uygulandığı sırada çalışmayanların, çalışmak isteme durumu incelendiğinde yüzde 52,6’sının çalışmak istediği, geriye kalan yüzde 47,4’ünün ise çalışmak istemedikleri anlaşılmaktadır.

Söz konusu araştırma kapsamına alınan bireylerden çalışmak isteyen emeklilerin büyük çoğunluğunun yani yüzde  81,7’sinin maddi yetersizlik nedeniyle çalışmak istedikleri, yüzde  18,3’ünün ise aktif yaşamak için çalışmak istedikleri görülmüştür.

Dar gelirleri ile yaşamlarını sürdürmeye çalışan emeklilerimizin sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir emeklilik dönemi yaşayabilmeleri için mevcut gelirlerinin son derece yetersiz olduğu açıkça görülmektedir. Emeklilerimiz bu nedenle çalışmakta, halen çalışmayanların yarıdan fazlası da görüldüğü gibi çalışmak istemektedirler.”

-“EMEKLİLERİN TORUN SEVECEĞİ DÖNEMDE ÇALIŞMASI ÜZÜCÜ”-

SGK Ekim 2016 istatistiklerine göre, kurumdan aylık alan 8 milyon 77 bin 152 emekli bulunduğunu anımsatan Yıldız, araştırmalarının ortaya koyduğu yüzdeler dikkate alındığında 1 milyon 801 bin 205 emeklinin halen çalışmakta olduğunun görüldüğünü, bu durumda halen çalışmayan ancak iş arayan emekli sayısının da 3 milyon 301 bin 148 olduğunu kaydetti. Yıldız, şöyle devam etti:

“Genç işsizlerimizin sayısının giderek arttığı ve istihdam alanlarının her geçen gün daha da azaldığı bir dönemde, emeklilerimizin ekonomik imkânlarının geliştirilmesi sayesinde genç işsizlerimize daha geniş istihdam imkânlarının sunulacağı açıktır. Emeklilerimizin torun sevecekleri dönemlerde hala ekmek peşinde koşuyor olmaları üzüntü vericidir.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 1, MİLYON, 801, BİN, EMEKLİ, ÇALIŞIYOR,, 3, MİLYON, 301, BİN, EMEKLİ, İŞ, ARIYOR,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Hamı pişiremezsen bari, pişmişi ham etme…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv