Haber Detayı
12 Temmuz 2017 - Çarşamba 01:58 Bu haber 3586 kez okundu
 
2017 LYS SONUÇLARI AÇIKLANDI
EĞİTİM Haberi


Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçları açıklandı. ÖSYM, yüzbinlerce öğrencinin ve velinin heyecanla beklediği sonuçları web adresinden duyurdu.

LYS sınav sonuçlarının açıklanması ile lise son sınıf öğrencileri, iki aşamalı sınav sürecini tamamladı. İlk aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) girip barajı geçerek LYS’ye girmeye hak kazanan öğrenciler ve velileri için heyecanlı bekleyiş sona erdi. LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih süreci başlıyor.

-LYS SONUÇLARI NEREDEN ÖĞRENİLECEK?-

LYS 2017 sınav sonuçları, ÖSYM'nin internet sitesindeki sorgulama ekranından öğrenilebilecek. Adaylar, LYS sonuçlarını T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile sorgulama ekranından görecek. Adaylara herhangi bir sonuç belgesi gönderilmeyecek. Sorgulama ekranına gerekli bilgileri giren adaylar, LYS testlerindeki doğru ve yanlış cevap sayılarını, YGS puanları ve başarı sıralarını, LYS puanları ve başarı sıralarını, Ortaöğretim Başarı Puanları (OBP) ile yerleştirme puanları ve başarı sıralarını görebilecek.

-LYS’YE KAÇ KİŞİ GİRDİ?-

LYS-1'e 839 bin 124, LYS-2'ye 470 bin 409, LYS-3'e 832 bin 994 ve LYS-4'e 538 bin 885, LYS-5'e ise 101 bin 332 aday başvuruda bulundu. 2017 LYS'ye toplam 1 milyon 72 bin 396 kişi girdi.

-LYS SONUÇLARI ÜNİVERSİTEYE GİRİŞTE NASIL KULLANILACAK?-

ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre, LYS’de 180 ve üzeri puan alan adaylar, LYS puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını ve ön lisans programlarını tercih edebilecek. 180 ve üzeri puanı olmayan adayların, sadece ön lisans programları ve YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları bulunurken, bu adaylar LYS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edemeyecek.

-LYS TERCİHLERİ NE ZAMAN VE NASIL YAPILACAK?-

2017 tercih kılavuzuna göre, tercihler 18 Temmuz-26 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Adaylar, tercih işlemlerini ÖSYM’nin web sayfası üzerinden erişime açılan aday işlemleri sistemi üzerinden yapacak. Adaylar tercih süresi bitimine kadar tercihlerinde değişiklik yapılabilecek. Adaylar, tercih sonuçlarını ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden öğrenebilecek.

-YÖK KONTENJANLARI AÇIKLADI-

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK), geçen yıl 778 bin olarak açıkladığı üniversite kontenjanları, bu yıl 800 bine yükseldi. 4 yıllık lisans programlarında 2014'te 414 bin 244 kontenjan ayrılırken, bu yıl 422 bin 305 kontenjana yer verildi. Önlisans programlarında ise kontenjan sayısı 379 bine yükseltildi. Öte yandan özel yetenek bölümlerine, 25 bin 803 kontenjan verildi. Tercih yapacak öğrenciler tercih kılavuzuna, http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2017/OSYS/OSYSKONTKILAVUZU22062017.pdf adresinden ulaşabilecek.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 2017, LYS, SONUÇLARI, AÇIKLANDI,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Bal her ağıza tatlılık verir


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv