Haber Detayı
17 Mayıs 2017 - Çarşamba 11:33 Bu haber 5146 kez okundu
 
2017 YILI TÜRK DİLİ YILI İLAN EDİLDİ
BİLİM Haberi


Başbakan Binali Yıldırım’ın imzasını taşıyan Başbakanlık Genelgesi ile 2017 yılı “Dilimiz Kimliğimizdir” başlığıyla “Türk Dili Yılı” ilan edildi.

Türk Dili Yılı ile ilgili Başbakanlık Genelgesi Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde 15 Mart 2017 tarihinde yapılan toplantıyla 2017 yılının “Dilimiz Kimliğimizdir” başlığıyla “Türk Dili Yılı” olarak ilan edildiğinin belirtildiği genelgede, “Dünyanın en zengin dillerinden biri ve milli kimliğimizin ana unsuru olan Türkçemizi korumak, yaşatmak, zenginleştirmek ve gelecek nesillere güçlü bir şekilde aktarmak, bugünümüzü ve yarınımızı yeni bir bilinç hamlesiyle inşa etmek hem kamu kurum ve kuruluşlarının hem de bütün toplum kesimlerinin ortak görevidir” denildi. Son yıllarda özellikle basın, yayın ve teknoloji yoluyla Türkçeye giren yabancı kelimelerin yanında Türkçe kelimelerin imlasına bile sirayet eden yabancılaşma tehdidinin endişe verici boyutlara ulaştığına dikkat çekilen genelgede, bu çerçevede, 2017 yılının Türk Dili Yılı olarak ilan edilmesinin, Türkçenin yerinde, doğru, kurallarına uygun, açık, anlaşılır ve temiz bir şekilde kullanılmasına büyük katkı sağlayacağı, bu konudaki toplumsal bilincin, özenin ve duyarlılığın artmasına hizmet edeceği belirtildi.

Genelgede, “Dilimiz Kimliğimizdir” başlığıyla ilan edilen “2017 Türk Dili Yılı”nın amacına ulaşabilmesi için Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu öncülüğünde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji, Gençlik ve Spor, İçişleri, Kültür ve Turizm, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları ile YÖK, RTÜK, TRT, yerel yönetimler olmak üzere bütün kamu kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütleri ve basın yayın organlarının dilin doğru ve yerinde kullanımı konusunda gerekli dikkat ve özeni göstereceği, yapılacak çalışmalara etkin bir şekilde katılacağı vurgulandı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 2017, YILI, TÜRK, DİLİ, YILI, İLAN, EDİLDİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
İki nimet vardır ki, insanların çoğu onların kıymetini hakkıyla takdir edemezler: onlardan biri sıhhat, diğeri de boş vakittir.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv