Haber Detayı
29 Mart 2016 - Salı 11:04 Bu haber 13456 kez okundu
 
23. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ CAZIN ÜNLÜ İSİMLERİNİ AĞIRLAYACAK
SANAT Haberi


 

-27 Haziran’da başlayacak olan 23. İstanbul Caz Festivali, 20’nin üzerinde mekânda 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçının katılımıyla gerçekleştirilecek yaklaşık 50  konserle, bu yaz da İstanbulluları caz müziğinin efsaneleriyle buluşturacak.

İSTANBUL (ANKA)-İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 19 yıldır Garanti Bankası’nın sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Caz Festivali bu yıl  27 Haziran-25 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival bu yıl da cazın önde gelen isimlerini ve güncel müziğin yıldızlarını İstanbul’un farklı mekânlarında ağırlayacak.

23. İstanbul Caz Festivali, 20’nin üzerinde mekânda 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçının katılımıyla gerçekleştirilecek yaklaşık 50  konserle, bu yaz da İstanbulluları caz müziğinin efsaneleriyle buluşturacak. Başta müziğin efsane ismi Nile Rodgers ve grubu Chic olmak üzere, aralarında Damon Albarn & Suriye Ulusal Arap Müziği Orkestrası (The Syrian National Orchestra for Arabic Music), Kamasi Washington, Ernest Ranglin, Hugh Coltman, Joss Stone & Vintage Trouble ve Gregory Porter gibi caz, funk, dünya müziği, blues ve rock’ın farklı seslerini ağırlayacak olan 23. İstanbul Caz Festivali, bu yıl da Anadolu yakasında “Parklarda Caz” ve “Gece Gezmesi” etkinliklerini gerçekleştirecek. Festival programında bu yıl ayrıca ilk kez çocuklara yönelik bir etkinlik de yer alıyor. “Çocukça Bir Gün” başlıklı programda tüm gün boyunca konserler ve çeşitli atölyeler düzenlenecek. 23. İstanbul Caz Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü usta müzisyenler Özdemir Erdoğan ve Ergüven Başaran’a takdim edilecek. Festival biletleri 16 Nisan’da satışa  çıkacak.

 

-“İYİLEŞTİRİCİ BİR GÜÇ SAĞLAMASINI ÜMİT EDİYORUZ”-

 

23. İstanbul Caz Festivali’nin programı 28 Mart Pazartesi akşamı Nola İstanbul’da düzenlenen bir basın buluşmasıyla açıklandı. Buluşmaya, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere ve İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin konuşmacı olarak katıldı. Ayrıca, Türkiye’den sanatçılar ve caz sahnesinin tanınmış isimleri de toplantıda bulundu. 

 

İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, “Her yıl bu aylarda hem baharın gelmesi hem festivallerin başlamasıyla bir şenlik coşkusu yaşarız. Bu günlerde ise ne yazık ki hem ülkemizi hem de dünyayı derinden sarsan acı olayların üzüntüsünü ve endişesini yaşıyoruz. Tanık olduğumuz, yaşadığımız olaylar karşısında, sanatın barış ve anlayışa ulaşmadaki gücüne her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyoruz. İstanbul Caz Festivali gibi evrensel değerleri yücelten kültür ve sanat etkinliklerinin, yaşama ve geleceğe umutla bakmamızı sağlayacağına inanıyor ve tüm izleyicilerimiz için de etkinliklerimizin iyileştirici bir güç sağlamasını ümit ediyoruz,” dedi.

 

-“19 YILDIR ARALIKSIZ DESTEKLEMENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”-

 

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, “Caz müziğinin ülkemizde geniş kitlelerce sevilmesine katkıda bulunan İstanbul Caz Festivali 23 yaşında… Garanti Bankası olarak, bugüne kadar birçok dünya yıldızını bizimle buluşturan İstanbul Caz Festivali’ni ‘Garanti Caz Yeşili’ ile 19 yıldır aralıksız desteklemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Umuyoruz ve diliyoruz ki, müziğin evrenselliği içinde şekillenen caz coşkusu, bu yıl da geniş kitlelere yayılacak,” dedi.

 

İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin ve festival ekibinden İstanbul Caz Festivali Direktör Yardımcısı Harun İzer ile İstanbul Caz Festivali Operasyon Koordinatörleri Bahar Akbaş ve Beril Azizoğlu ile birlikte festival programını ve etkinliklere dair bilgileri aktardı.

 

-TÜM ŞEHRE YAYILAN FESTİVAL-

 

Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı, Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi, bu yıl ilk kez festivalde kullanılacak Beykoz Kundura Fabrikası ile Bomontiada, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi, Fenerbahçe Parkı ve Fenerbahçe Khalkedon, İstanbul Erkek Lisesi Bahçesi, KüçükÇiftlik Park, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Salon İKSV, Uniq Açıkhava Sahnesi, Zorlu PSM Ana Tiyatro ve Drama Sahnesi gibi çeşitli mekanlar 23. İstanbul Caz Festivali’ne ev sahipliği yapacak.

 

Bu yıl da ücretsiz yapılacak Fenerbahçe Parkı’ndaki “Parklarda Caz” ve Kadıköy Moda’nın farklı mekânlarındaki “Gece Gezmesi” konserleriyle caz müziği şehrin birçok noktasına ulaşacak.

 

23. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ’NİN DESTEKÇİLERİ

 

23. İstanbul Caz Festivali, Festival Sponsoru Garanti Bankası’nın yanı sıra yine birçok kurumun desteğiyle gerçekleştiriliyor. Festivalin gösteri sponsorları arasında, Akasya Acıbadem, Matraş, Vodafone FreeZone ve DHL yer alıyor.

Festivalin otomotiv sponsorluğunu Volvo Car Türkiye üstleniyor. Festivale Coca-Cola, Türk Tuborg A.Ş. ve Mastercard da katkı sağlıyor.

 Festival kapsamındaki çeşitli konserler, Almanya Federal Cumhuriyeti başkonsolosluğu, Avusturya Kültür Ofisi, Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Kraliyeti Başkonsolosluğu ve Norveç Kraliyeti Büyükelçiliği katkılarıyla düzenleniyor.

 

23. İstanbul Caz Festivali, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi tarafından da destekleniyor.

İKSV’nin tüm festivallerine Öncü Sponsor Eczacıbaşı Holding, Resmi İletişim Sponsoru Vodafone, Resmi Taşıyıcı DHL, Konuklama Sponsoru The Marmara Collection, Sigorta Sponsoru Zurich Sigorta, Sağlık Sponsoru Memorial Sağlık Grubu ve servis sponsorları GFK, directComm Marketing Group ile AGC destek veriyor.

23. İstanbul Caz Festivali’nin tanıtım kampanyasını Alametifarika hazırladı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 23., İSTANBUL, CAZ, FESTİVALİ, CAZIN, ÜNLÜ, İSİMLERİNİ, AĞIRLAYACAK,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
"Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez."


Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv