Haber Detayı
13 Mart 2016 - Pazar 15:01 Bu haber 14906 kez okundu
 
35 YAŞINDAN SONRA HER 4 KADINDAN BİRİNDE MYOMLAR GÖRÜLÜYOR
SAĞLIK Haberi


Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Tavmergen, rahim yumurtalarının (myomlar), iyi huylu kanser olmayan büyümeler olduğunu belirterek, kısırlığa neden olabileceğini ifade etti.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Ege Üniversitesi Aile Planlaması – İnfertilite Araştırma ve Uygulama Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Erol Tavmergen, myomlar hakında bilgi verdi.

Tavmergen myomların kadınlarda oldukça sık görülen iyi huylu büyümeler olduğunu, 35 yaş üzerindeki yaklaşık her dört ya da beş kadından birinde görülen myomların rahmin kas tabakasını oluşturan hücrelerden gelişen büyümeler olduğunu kaydetti.

Tavmergen Myomların büyüklüğü, şekli ve yerleşiminin büyük farklılıklar gösterebileceğini, rahmin içerisinde duvarında veya dış yüzeyinde görülebileceğini ifade etti. Tavmergen, “Myomlar bezelye kadar küçük olabileceği gibi tüm karnı dolduracak boyutlara ulaşabilir. Büyüdükçe rahmin dışı kadar içini de bozabilir. Bir kadında sadece tek bir myom veya değişik büyüklükte çok sayıda olabilir. Myomların tek mi yoksa gruplar halinde mi olacağını kestirmek zordur. Uzun bir süre çok küçük kalabilir, birden hızla büyüyebilirler veya yıllar boyunca yavaş yavaş büyüyebilirler” açıklamasında bulundu.

-MYOM NEDENLERİ-

Myomların 30-40 yaşlarındaki kadınlarda sık olduğunu, ancak her yaşta görülebileceğini ifade eden Tavmergen, onlara neyin neden olduğu hakkında çok az şey bilindiğini belirtti. Tavmergen, “Kadın hormonu östrojen büyümelerini artırıyor gibi gözükmektedir. Vücuttaki östrojen düzeyleri doğal olaylara bağlı olarak artabilir ya da azalabilir. Örneğin, gebelik östrojende artışa sebep olur, menopoz ise düşüşe. İlaçlar da östrojen düzeylerinde değişikliğe yol açabilir” ifadelerini kullandı.

-MYOM BELİRTİLERİ-

Myomların çoğunun, büyük olanların bile, hemen hiç belirti vermediğini bildiren Tavmergen, yaşanabilecek belirtileri şöyle açıkladı:

“Adetlerde değişiklikler (Daha fazla kanama, daha uzun veya daha sık adet dönemleri, adet sancısı, adet dışı zamanlarda vajinal kanama, kan kaybına bağlı kansızlık)

Ağrı (Karında veya belde sıklıkla künt, ağır ve sızlatıcı, keskin, ilişki sırasında)

Baskı (İdrar yapmada zorluk ya da sık idrara çıkma, kabızlık, makatta ağrı ya da barsak hareketlerinde zorluk, karın krampları)

Rahimde ve Karında Büyüme

Düşükler ve Kısırlık”

-“KISIRLIĞA NEDEN OLABİLİR”-

Myomların hiçbir belirti göstermeyebileceğini ve tedavi gerektirmeyebileceğini ifade eden Tavmergen, Myomlarda nadiren de olsa komplikasyonların gelişebileceğini bildiren Tavmergen, şöyle açıkladı:

“Rahme bir sap ile bağlı olan myomlar sap etrafında dönebilir. Bu ağrı, bulantı ya da ateş yapabilir. Myomlar enfekte olabilir (iltihaplanabilir). Pek çok olguda bu ancak o alanda zaten bir enfeksiyon varsa olur. Çok nadir olgularda myomun hızlı büyümesi ve diğer belirtiler kanseri gösterebilir. Çok büyük bir myom karnın şişmesine sebep olabilir. Bu tam bir jinekolojik muayene yapmayı zorlaştırabilir. Myomlar ayrıca kısırlığa neden olabilir.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 35, YAŞINDAN, SONRA, HER, 4, KADINDAN, BİRİNDE, MYOMLAR, GÖRÜLÜYOR,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv