Haber Detayı
16 Temmuz 2016 - Cumartesi 19:02 Bu haber 18367 kez okundu
 
7'Sİ ÜNİFORMALI 8 KİŞİ
Yunan polisi, bir Türk askeri helikopterinin Dedeağaç’a indiğini açıkladı.
TÜRKİYE KONUŞUYOR Haberi


7'Sİ ÜNİFORMALI 8 KİŞİ

Yunan polisi, bir Türk askeri helikopterinin Dedeağaç’a indiğini açıkladı. Bakan Çavuşoğlu akşam saatlerinde attığı tweet'te ise "Telefonda konuştuğum Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Koçias, kaçan 8 hainin en kısa sürede Türkiye'ye iade edileceğini söyledi" dedi.

Yunan yetkililer, helikopterdeki 7'si üniformalı 1'i sivil toplam 8 kişinin sığınma talebinde bulunduğunu duyurdu. Yunanistan'ın talebe ne cevap vereceği henüz belli değil ancak Yunanistan Başbakanı Çipras dün gece yaptığı açıklamada darbe girişimine karşı çıkmıştı. Dedeağaç Havaalanı'na inen Türk helikopterinin daha önce arama kurtarma çalışmalarında kullanıldığı iddia edildi. Atina Haber Ajansı'na göre, tamamı askeri personel olan sekiz kişi arasında üç binbaşı, üç yüzbaşı ve iki başçavuş bulunuyor.

'DERHAL TESLİM EDİLMELİLER'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Helikopterle Yunanistan'a kaçan 8 hain askerin derhal teslim edilmesini istedik" dedi.

HELİKOPTER İADE EDİLECEK AMA...

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "16 Temmuz Saat 11.51'de Dedeağaç Havalimanı'na iniş yapan Kara Şahin tipi Türk askeri helikopterinin ivedilikle Türkiye'ye geri iade edilmesi planlanmaktadır" denildi. Açıklamada helikopterde bulunan kişilerin siyasi sığınma taleplerinin de ilgili makamlarca değerlendirileceği belirtildi.

"SUÇLAMALAR GÖZ ÖNÜNDE TUTULACAK"

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Olga Gerovasili, Dedeağaç şehrine iniş yapan Türk askeri helikopterindeki kişilere ilişkin, "Ülkelerindeki anayasal düzene ve demokrasiye karşı darbe girişimini içeren suçlamalar göz önünde tutulacak" dedi.

Gerovasili, Yunan devlet televizyonu ERT'ye yaptığı açıklamada, ilgili makamların Türk yetkilileriyle helikopterin iadesi için temasa geçtiğini bildirdi.

Türk helikopterinin motor arızası nedeniyle acil iniş yapma talebinde bulunduğunu anlatan Gerovasili, "Genelkurmay Başkanlığı, Başbakan (Aleksis) Çipras ve Savunma Bakanı (Panos) Kammenos ile temasa geçti. Çipras, talebin kabul edilmesi talimatını verdi ve Türk helikopterine iki Yunan savaş uçağı tarafından refakat edildi" ifadelerini kullandı.

RÜTBELERİ SÖKÜLMÜŞTÜ

Gerovasili, üniformalarındaki rütbelerini sökmüş olan bu kişilerin gözaltına alındığını belirterek, "Helikopterdeki kişiler için uluslararası hukuk tarafından öngörülen prosedür uygulanacak. Ancak ülkelerindeki anayasal düzene ve demokrasiye karşı darbe girişimini içeren suçlamalar göz önünde tutulacak" şeklinde konuştu.

8 HAİN İADE EDİLECEK

Çavuşoğlu akşam saatlerinde attığı tweet'te ise "Telefonda konuştuğum Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Koçias, kaçan 8 hainin en kısa sürede Türkiye'ye iade edileceğini söyledi" dedi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 7'Sİ, ÜNİFORMALI, 8, KİŞİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Müzik aşkı besteler.


Shakespeare
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv