Haber Detayı
04 Kasım 2016 - Cuma 13:35 Bu haber 4597 kez okundu
 
IATA: HAVAYOLUYLA SEYAHAT TALEBİ EYLÜL AYINDA YENİDEN CANLANDI
TURİZM Haberi


Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA), kilometre başına yolcu geliriyle (RPK) ölçülen talebin Eylül ayında geçen yedi ayın en yüksek oranına çıkarak 2015 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 7 artış kaydettiğini bildirdi.

THY dahil dünyada toplam 265 havayolu şirketini çatısı altında toplayan ve küresel hava trafiğinin yüzde 83’ünü temsil eden Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA) Eylül ayında küresel ölçekte yolcu trafiğinde güçlü bir yarış olduğunu açıkladı. Kilometre başına yolcu geliriyle (RPK)ölçülen talep Eylül ayında geçen yedi ayın en yüksek oranına çıkarak 2015 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 7 artış kaydetti. IATA aynı dönemde toplam koltuk sayısı olarak ölçülen yolcu taşıma kapasitesi yüzde 6.6 artarken, doluluk oranlarının da ortalama yüzde 81.1 olduğunu bildirdi. Eylül ayında yurtiçi uçuşlardaki yolcu talebi artışı dış hat uçuşlarının çok az üzerinde gerçekleşti.

-“ZOR KAZANILAN İYİ BİR YIL OLACAK”-

IATA başkanı Alexandre de Juniac pazara yönelik sonuçları değerlendirirken şöyle dedi:

“Eylül’de yolcu talebindeki artış sağlıklı ve Ağustos ayında gözlenen zayıflıktan sonra görülen bu yükseliş havayoluyla seyahatin terör saldırıları sonrasında yeniden canlandığına işaret etmesi açısından önemli. Kuşkusuz biz süregiden terör tehdidine karşı alarm durumunda olmaya devam etmeliyiz. Topyekün olarak bakıldığında havacılık endüstrisi, jeopolitik gerginlikler ve korumacı önlemlerin yanı sıra zayıf ekonomik göstergeler nedeniyle kırılganlığını sürdürüyor. Bu yılın havacılık endüstrisi için iyi bir yıl olacağını, ancak karlılık performansı yönünden de zor kazanç elde edildiği bir yıl da olacağını söyleyebiliriz.”

-YOLCU TRAFİĞİNDE EN BÜYÜK PAY ASYA-PASİFİK HAVA YOLLARININ-

IATA verileri kilometre başına düşen yolcu geliri (RPK) ile ölçülen yolcu trafiğinde pazarın Eylül ayında bölgelere dağılımının Asya-Pasifik için yüzde 31.5, Avrupa için yüzde 26.7, Kuzey Amerika için yüzde 24.7, Ortadoğu için yüzde 9.4, Latin Amerika için yüzde 5.4 ve Afrika için de yüzde 2.2 şeklinde olduğunu gösteriyor.

-ULUSLARARASI UÇUŞLARDA TÜM BÖLGELERDE ARTIŞ-

IATA verilerine göre Eylül ayında uluslararası uçuşlarda yolcu talebi ortalama yüzde 6.9’luk oranla (RPK) 2015’e kıyasla tüm dünya bölgelerinde artış kaydetti. Toplam kapasite yüzde 7.2 artarken, doluluk oranı da yüzde 80.4 oldu. Avrupalı taşıyıcılar yolcu talebinde yüzde 5.2’lik artış kaydederken, Avrupa bölgesi yüzde 84.8 ile tüm dünyada uçakların en fazla dolu uçtuğu bölge oldu. Asya-Pasifik bölgesi hava yolu şirketleri ise Eylül ayında yüzde 8.6’lık yolcu talebi artışı yaşarken, Yüzde 7.7’lik kapasite artışına karşılık doluluk oranları yüzde 77.9’da kaldı. Ortadoğu bölgesinde faaliyet gösteren hava yolu şirketleri yüzde 11.5’lik yolcu talebi artışıyla tüm dünyada en yüksek oranı yakaladı. Bu bölgede koltuk kapasitesi artışı yüzde 13.8 ile yüksek olmakla beraber, uçaklar ortalama yüzde 73.9 dolulukla uçtu. Kuzey Amerika bölgesi havayolu şirketleri uluslararası uçuşlarda yüzde 3.3’lük bir artışla yetinmek durumda kaldı. Doluluk oranı bu bölgede yüzde 81.5 oldu. Güney Amerika’da Eylül ayı yolcu talebi artışı oranı yüzde 7.1 oldu. Afrika’da faaliyet gösteren hava yolları ise diğer yıllara kıyasla, olumlu ekonomik ortamın da katkısıyla uluslararası uçuşlarda yüzde 8’lik bir artış kaydettiler.

-İÇ UÇUŞLARDA ARTIŞ YÜZDE 7.2-

IATA verileri Eylül ayında yurtiçi uçuşların küresel rakamlarla yüzde 7.2 artış kaydettiğini gösteriyor. Hindistan ve Çin çift haneli büyüme rakamlarıyla iç uçuşların itici gücü olmaya devam ediyor. Eylül ayında yolcu talebi artışı (RPK) Hindistan’da yüzde 23.6, Çin’de ise yüzde 14 artış kaydetti. En düşük oran binde 7 azalış gösteren Japon iç pazarında yaşandı. ABD pazarında ise iç uçuşlar sağlıklı büyümesini sürdürüyor. Temmuz ve Ağustos aylarında artış hızlarında gözlenen düşüşlerin ardından ABD ülke içi uçuş trafiği yüzde 4.6’lık artış gösterdi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: IATA:, HAVAYOLUYLA, SEYAHAT, TALEBİ, EYLÜL, AYINDA, YENİDEN, CANLANDI,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez…


Mevlana
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv