Haber Detayı
26 Ekim 2013 - Cumartesi 00:22 Bu haber 2794 kez okundu
 
ANİKYA İZNİK ÇİNİ, BAŞKENTTE RESİTAL SUNUYOR...
ANİKYA İZNİK ÇİNİ, BAŞKENTTE RESİTAL SUNUYOR...
BİLİM Haberi


 ANİKYA İZNİK ÇİNİ, BAŞKENTTE  RESİTAL SUNUYOR

              Bu yıl Ankara   ATO kongre merkezinde  26.düzenlenen YAPI FUARI BUILD Ankara’ya  katılan Anikya İznik Çini  yetkilisi  Sevinç Öztürk, 400 yıllık sanatı günümüze taşımanın mutluluğunu yaşadıklarını  söyledi.

                 ANKARA /13  yıldır Anikya İznik  çinisini dünyaya tanıtmak  için  meşagatli bir yolculuk yaptıklarını belirten Anikya İznik Çini Ortaklarından Sevinç Öztürk,Medya 24’ Genel Yayın Yönetmeni Murat Tezcan ‘a çalışmaları hakkında bilgi verdi.

                 El sanatları alanında  yurt içi ve yurt   projelerimizde üç ayrı ana dalda çalışma yaptıklarını belirten Öztürk,  bunlar arasında .11. restorasyonlarımızda ilk önce İstanbul  Yeni Kapı , Bursa Yeşil Türbe  çinilerimiz ve anlıklarımız zamanla o döneme göre  yeniden üretildi.Şu anda da hale devam eden Eyüp Sultan türbesi  çinilerinin restorasyon  çalışmalarını yaptıklarını ifade etti.

  İSTANBUL YENİ KAPI,BURSA YEŞİL TÜRBEYİ RESTORE ETTİLER ,

“Burada da görüyorsunuz ikinci alanımız mimaride Spalar, camiler köşkler ve de büyük oteller içerisinde çok değişik projeler yer alıyor”şeklinde ifade eden Öztürk çalışmalarına ilişkin şunları aktardı.

  3. Alanımız ,hediyelik sektöründe . özellikle kurumsal hediyelik sektörde çinili hediyelerle var olmaya çalışıyoruz.

İznik  Çini sanatı Osmanlıdan İstanbul’a geldikten sonra İstanbul  saraylarına 17.yy itibaren nedeni bilinmez bir şekilde yok oldu.O zamandan  1990 tarihlerine  kadar İznik çinisinin  orijinali yapılamadı.Hep Kütahya çinisi var oldu.

Bizlerin çabasıyla özellikle İznik çinisine gerçekten emeğimiz geçti.Çok kolay bulunamadı.Çok büyük uğraşılar neticesinde uzun yıllarımız aldı   zira bizim  argemiz çok geniş.

400 YIL  ÖNCEKİ TEKNİKLE  ÇİNİ ÜRETİYORLAR 

            Restorasyon çalışmalarımız sürüyor .Şu anda 400 yıl önceki teknikle olağanüstü  çiniler üretiyoruz.Ama modern desenlerde  üretiyoruz.Yani eski desenler üzerinde modern  özünden ayrılmıyoruz.Eski desenleri bizzat alarak bir gün beyan müzesinde sergilenen bir ayrıntıyı  duvar çinisi haline getirebiliyoruz.Küçücük bir karodan bugünkü Kültür Bakanlığından ,Paristeki  kültür Ateşeliğine  25m2 orijinal pano haline getirebiliyoruz.O dönemde çünkü olağanüstü 14. 15. 16. Yy. da harika sanatçılar ve İznik çinisi çok özel biliyorsunuz.85 Kuvars yani yarı değerli  kristalden elde ediyor .Bu hem alt yapısının önemli hem de 1000 karoyu tamamen elle yapmak meşagatli zor bir yolculuk ama bu arada da İznik çinisi gerek renkleriyle gerek desenleriyle Kütahya çinisinden   farkı vardır.   

                   Şu anda bizim özellikle Argemiz çok güçlü. İznik’te çinicilik Yüksek Okulu  kurulmasında çok arzulu,Mimar Sinan Üniversitesinde  geleneksel el sanatları bölümü var .Biz genelde buradan mezun olan çocuklarımıza istihdam yaratmaya çalışıyoruz.  Özellikle iznik’te ev hanımlarını bu mesleğe yönlendirdik.  400 yıl kaybolmuş eserin  bir daha kaybolmaması için elimizden geldiğince kim bizden ne yardım istiyor ise üniversitelere gidip  anlatımlar yapıyoruz.Mümkünse çok fazla örgenci yetiştirmeye çalışıyoruz.

İznik çinisi ve restorasyonları alanında iletişim…..www.anikya.com

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: , ANİKYA, İZNİK, ÇİNİ, BAŞKENTTE, , RESİTAL, SUNUYOR
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
İnsanların en hayırlıları, ahmak, aptal diye adlandırılmadıkça kıyamet kopmaz


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv