Haber Detayı
29 Ocak 2014 - Çarşamba 23:47 Bu haber 1431 kez okundu
 
-İNTERNET DÜZENLEMESİNE ORTAK AÇIKLAMA
BİLİM Haberi


   

-İNTERNET DÜZENLEMESİNE ORTAK AÇIKLAMA

ANKARA - Elektrik Mühendisleri Odası, Alternatif Bilişim Derneği, Bilgisayar Mühendisleri Odası, Bilişim Muhabirleri Derneği, İnternet Teknolojileri Derneği, İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Komisyonu, Korsan Parti Türkiye Hareketi, Linux Kullanıcıları Derneği ve Tüm İnternet Derneği Meclis‘te görüşülmeye başlanan İnternet düzenlemesine ilişkin ortak açıklama yaptı.
5651 sayılı İnternet Kanunu değişikliğinin,dün Meclis`te görüşülmeye başlandığı anımsatılan açıklamada, “Kanun süreci boyunca her gün yayınlayacağımız bu bültende, vekillerimizin, Meclis tutanaklarına da yansıyan performanslarına dikkat çekip, bu vesileyle itirazlarımızı yinelemek istiyoruz” denildi.

-“İTİRAZLARI EN İYİ DİLE GETİREN MİLLETVEKİLİ ZOZANİ”-

Açıklamada, 28 Ocak 2013 tarihli görüşmelerde, getirilen değişikliğin hem usul açısından hem de içerik açısından problemlerini anlatan ve sivil toplum kuruluşlarının itirazlarını en iyi dile getiren milletvekilinin BDP Hakkari Milletvekili Erdal Zozani’nin olduğu belirtildi.
Açıklamada, ayrıca yasa aleyhine konuşan Oktay Vural, Mehmet Akif Hamzaçelebi, Mustafa Kalaycı, Hülya Güven, Aydın Ağan Ayaydın ve Hasip Kaplan`a teşekkür edildi. Necdet Ünüvar'ınn konuşmaları, İnternet Araştırma Komisyonu Başkanlığı ile kendisini tanıyan İnternet camiası için tam bir hayal kırıklığı olduğu vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:
“İnternet sektörünün sorunlarını bizzat ilgililerinden dinleyen kişi olarak sorunları içeren bir konuşma beklerdik. Ancak demogoji yapmayı ve 4,5 milyon aboneli günlerdeki 5651 sayılı Kanunu savunurken ve o gün geçerli olan sözlerden bahsederek geçiştirmeyi tercih ettiğini gördük. Kamuoyunu yanıltıcı bilgiler vermek, yasa hakkındaki beklentilerin tam aksini işaret ettiğini net bir şekilde bilen vekilimize yakışmamıştır. Sayın Ünüvar, tüm STK temsilcilerine, sektör ile ilgili hemen herkese bir telefon mesafesindedir. Arayıp bilgilerini tazeleyebilir. Görüşleri yeniden dinleyebilir.”

-“VAGUS.TV HUKUKSUZ ŞEKİLDE KAPATILDI”-

Açıklamada, Vagus.TV, SoundCloud ve belki de adı bilinmeyen diğer sitelerin şu anda hukuksuz bir şekilde kapatıldığı savunulan açıklamada, “Vagus.TV sitesi sahipleri, TİB‘in ilan ettiği karardaki adı geçen savcılığa ulaşmışlar, ancak savcı böyle bir kararın olmadığını bildirmiştir. Şimdi karara itiraz edecek mahkeme ve savcılık bulamamaktadırlar. Bu durum yasanın mevcut halinin bile yargı ve idari kurumlar tarafından yanlış veya kötüye kullanıldığının ispatıdır” denildi.
Gelecek düzenlemenin yargının ve idarenin yetkilerini arttırdığı belirtilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:
“Yurttaşın, içerik sahiplerinin, yer sağlayıcıların, erişim sağlayıcıların pozisyonlarını güçsüzleştirmektedir. Bu da durumu daha kötü hale getirecektir. TBMM‘nin değerli üyelerine, anayasanın ve AİHS`nin ifade özgürlüğü, iletişimin gizliliği, mahremiyet ve diğer ilgili maddeleri ile çelişen İnternet Kanunu teklifini geri çekmeleri ve geleceğimiz için pozitif düzenlemeleri birlikte yapma çağrımızı yineliyoruz. Bugün yaptıklarınızı tarih yazacak bunu hatırlayınız.” (

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Doğruluk bulunmaz sen eğri isen."


Yunus Emre
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv