Haber Detayı
20 Haziran 2018 - Çarşamba 12:03 Bu haber 900 kez okundu
 
Afganistan'da Bayram ateşkesi bitti! 30 kişi hayatını kaybetti!
DÜNYADAN Haberi


 

Afganistan'da Taliban, Afgan hükümet güçlerine yönelik Ramazan Bayram'ı boyunca süren ateşkesin ardından ilk saldırısını gerçekleştirdi.

Taliban örgütü, Ramazan bayramı için gözettiği ateşkesin ardından bugün düzenlediği ilk büyük eylemde Afganistan'ın batısındaki Badgis vilayetinde bir askeri üsse saldırarak 30 askeri öldürdü ve üssü ele geçirdi.


Vali Abdul Gafur Malikzai, sabah saatlerinde iki güvenlik noktasının, Badgis vilayet konseyi üyesi Abdül Aziz Bek ise Balamerghab'da bir askeri üssün Taliban militanlarının saldırısına uğradığını söylediler.Taliban'ın üç günlük ateşkesi Pazar günü sona ermişti.

Bek, "Birkaç yönden çok sayıda Taliban geldi. Saatler süren çatışma sonunda 30 Afgan askeri öldü ve üs Taliban'ın eline geçti" dedi.

Bek, bölgede çıkan diğer çatışmalarda 15 Taliban militanının öldürüldüğünü ve örgütün saldırı öncesi keşif hazırlığını ateşkes günlerinde yaptığını bildirdi.

Saldırılar konusunda Taliban'dan henüz bir açıklama gelmedi.

Bayram günlerinde hükümet de kendi adına ateşkes ilan etmişti. Bu günlerde kentlere gelen Taliban savaşçıları ile Afgan güçleri Ramazan ayının bitimini birlikte kutlamışlardı.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Ghani, bugün sona erecek olan hükümet ateşkesini 10 gün süreyle uzatma kararı almıştı.

Taliban militanlarının başkent Kabil ve diğer kentlere serbestçe girmelerine imkan veren bu uygulama eleştirilmişti.

ABD önderliğindeki uluslararası güçler tarafından 2001 yılında iktidardan devrilen Taliban, Amerikan ve NATO askerlerinin ülkeden çıkması için mücadele ediyor ve ABD destekli Ghani hükümetini devirerek Afganistan'da şeriat düzeni kurmak istiyor.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Afganistan'da, Bayram, ateşkesi, bitti!, 30, kişi, hayatını, kaybetti!,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
İmana gel ki, elemden emin olasın. Kadere teslim ol ki selamette kalasın.


Bediüzzaman Said Nursi
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv