Haber Detayı
06 Temmuz 2018 - Cuma 00:27 Bu haber 936 kez okundu
 
AK Parti'den yeni 'bedelli askerlik' açıklaması
GÜNDEM Haberi


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, "CHP'nin demokratik siyasetten yana tavır almasını istiyoruz. Biz sadece CHP'yi Türkiye karşıtı, Türkiye düşmanı yapıların ağzını, dilini, söylemini kullanmamaya, bu konuda özenli ve hassas olmaya, siyasete, siyaset kurumuna, milletin seçtiğine saygı duymaya davet ediyoruz." ifadesini kullandı.

 

Bedelli askerlik ile ilgili açıklamalarda bulunan Ünal, "Cumhurbaşkanımız seçimlerden  önce ifade etmişti 'Bedelli konusu seçimden sonra benim masamda ilk gündem maddelerinden birisi olacak.' demişti. Şimdi bu konuda gerekli çalışmalar,  düzenlemeler neyse bununla ilgili süreçler tamamlandıktan sonra çalışmalara başlayacaktır." dedi.

 

CHP'de Muharrem İnce'nin kurultay talebinin reddedilmesine ilişkin  değerlendirmesinin sorulmasına üzerine Ünal, "CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu'nun CHP'sinin son 8 yılına bakıldığında meşruiyet krizlerinden  beslendiğini, yenilgiyi kabul etmek yerine yenilgiye bahaneler aradığını"  söyledi.

 

Ünal, CHP'nin her yenilgiden sonra suçu başkasında aradığını  belirterek, "24 Haziran seçimlerinde '600 bin müşahitle, bütün sandıklara sahip  çıkıyoruz, muhteşem bir sistem kurduk. Bizi izlemeye devam edin.' diyen CHP'nin  'kurduk' dedikleri muhteşem sistemi çalıştıramadıklarını gördük. Yani sandık  başında her siyasi partinin müşahidinin sandık kurulu başkanından teslim aldığı  ıslak imzalı tutanağı bile genel merkezine taşımaktan aciz kalmış ve bunu  konuşmak yerine, maalesef Yüksek Seçim Kurulunu konuşan, Anadolu Ajansını konuşan  ve yenilgisinin sebebini başka yerlerde arayan bir dil." dedi.

 

 

CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce'nin seçim akşamı ıslak  imzalı tutanaklarla CHP teşkilatının tutanaklarının uyduğunu söylemesini  demokratik bir tutum olarak nitelendiren Ünal, AK Partinin, İnce'nin tutumunu  kutlamasının CHP'liler tarafından eleştirildiğini aktardı.

 

Ünal, "Biz sadece CHP'nin demokratik siyasetten yana tavır almasını  istiyoruz. Biz sadece CHP'yi Türkiye karşıtı, Türkiye düşmanı yapıların ağzını,  dilini, söylemini kullanmamaya, bu konuda özenli ve hassas olmaya, siyasete,  siyaset kurumuna, milletin seçtiğine saygı duymaya davet ediyoruz." ifadesini  kullandı.

 

AK Parti olarak demokratik siyasete inanan güçlü bir muhalefet  istediklerini dile getiren Ünal, demokrasinin olmazsa olmazının güçlü muhalefet  olduğuna inandıklarını anlattı.

 

"BU SÖYLEM, İNSANLAR TARAFINDAN KOMİK BULUNUYOR"

 

"Kılıçdaroğlu'nun manipülatif dilinin Türk siyasetini uzunca bir süre  zehirlediğini" söyleyen Ünal, şöyle konuştu:

 

"Şimdi siz diyeceksiniz ki 'Partinin içerisinde koltuk sevdası  olanları ben barındırmayacağım, bu partide koltuk sevdası olanlara yer yok.'  diyeceksiniz ama siz 9'uncu kez kaybettiğiniz seçimin sonucunda hala ısrarla o  koltuğa adeta yapışmış gibi tutunacaksınız. Bunu yaparken Türkiye'de 16 yıldan  beri bütün seçimleri kazanan, milletin adamı olarak görülen Recep Tayyip  Erdoğan'a 'diktatör' diyeceksiniz, 'tek adam' diyeceksiniz. Bu dil ve söylem,  Türk siyasetini zehirleyen dil ve söylem olarak devam etti ama artık bu söylem  insanlar tarafından komik bulunuyor. Bugün içlerindeki kavganın da sebebi bu."

 

Ünal, Türk milletinin gerçeği gördüğünü belirterek, "Kılıçdaroğlu'nun  seçmenle partiyle kurduğu ilişkiye baktığımızda, Kemal Kılıçdaroğlu'nun içinde  bir diktatör yattığını görüyoruz." dedi.

 

"ERKEN SEÇİM DÜŞÜNMÜYORUZ"

 

Yerel seçimlerin erkene alınmasının parti olarak gündemlerinde  olmadığını vurgulayan Ünal, "Türkiye şu anda öncelikli olarak kendi gündemine  odaklanmış durumda, yeni hükümet sistemiyle birlikte Türkiye hızla yoluna devam  ederken yeniden erken seçim atmosferine sokmanın doğru olmadığını ve bizim de  gündemimizde olmadığını, böyle bir şey olmadığını kamuoyuyla paylaştık. Biz  hiçbir şekilde şu anda bir erken seçim düşünmüyoruz." diye konuştu.

 

 

BEDELLİ ASKERLİK

 

Ünal, "Bedelli askerlik noktasında çalışmalar ne aşamada?" şeklindeki  soruya, "Şu anda hem Meclis ayağında hem de Cumhurbaşkanlığı ayağında seçim  sonrası bir yeni durumun şekillenmesi süreci var. Cumhurbaşkanımız seçimlerden  önce ifade etmişti 'Bedelli konusu seçimden sonra benim masamda ilk gündem maddelerinden birisi olacak.' demişti. Şimdi bu konuda gerekli çalışmalar,  düzenlemeler neyse bununla ilgili süreçler tamamlandıktan sonra çalışmalara başlayacaktır." yanıtını verdi.

 

"ÇALIŞMALAR CUMHURBAŞKANLIĞI AYAĞINDA YÜRÜTÜLÜYOR"

 

Yeni kabinenin kurulması çalışmaları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin  törenine ilişkin soru üzerine Ünal, şunları kaydetti:

 

"Bu çalışmalar Cumhurbaşkanlığı ayağında yürütülüyor. Yeni sistemde  cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, Meclis ve siyasi parti bunların hepsi yerli  yerine oturmuş durumda. Dolayısıyla bu çalışmalar, Cumhurbaşkanlığı ayağında  yürütülen çalışmalar. Pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımız TBMM'de yeminini  ettikten sonra Anıtkabir'i ziyaret edecek, ondan sonra saat 18.30'da Külliye'de  davetlilerle bir araya gelecek. Orada bir konuşma gerçekleştirecek davetlilere  dönük, Türkiye'nin her tarafından davet edilen farklı kesimlerden, farklı  toplumsal kesimlerden ve sivil toplum kuruluşlarından davet edilen davetliler  önünde Sayın Cumhurbaşkanımız bir konuşma gerçekleştirecek. Oraya davet edilen ve  katılacak olan yabancı devlet başkanları ve diğer temsilciler de olacak, bunların  sayısı ve kimlerin katılıp katılmayacağı önümüzdeki günlerde netleştiğinde  Cumhurbaşkanlığımız bunları kamuoyuyla paylaşacak."

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: AK, Parti'den, yeni, 'bedelli, askerlik', açıklaması,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
İlim, kendini bilmektir.


Yunus Emre
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv