Haber Detayı
17 Kasım 2017 - Cuma 19:38 Bu haber 3315 kez okundu
 
Altındağlı kadınlar Pembe Köşk’ü gezdi
BELEDİYELERDEN Haberi


Altındağ Belediyesi’nin düzenlediği kültür gezileri kapsamında Ankara’yı da gezen kadınlar, bu sefer soluğu yılda sadece 2 ay kapılarını açan Pembe Köşk’te aldı.Plevne Kadın Eğitim Kültür Merkezi’nden yaklaşık 50 üye, Cumhuriyet Tarihi’nin en etkileyici atmosferlerinden birine Pembe Köşk’te tanıklık etti.Pembe Köşk ile adı özdeşleşen İsmet İnönü ve ailesini daha yakından tanıma fırsatı bulan kadınlar, köşk hakkındaki bilgileri İsmet İnönü’nün kızı Özden İnönü Toker’den aldı. Altındağlı kadınlar, Özden İnönü Toker’in Atatürk ile aynı sofrada yemek yediğini öğrenince şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Tarihe tanıklık ettiler

Harita başında kısa bir tarih dersi alan Altındağlı kadınlar, dikkatli bir şekilde anlatılanları dinledi. Altındağlı kadınlar, İsmet İnönü’nün eşi Mevhibe Hanım’a ait 100 yıllık gelinliğe büyük ilgi gösterdi. Atatürk’ün hediyelerini pür dikkat inceleyen Altındağlı kadınlar, İsmet Paşa’nın özel eşyalarını yakından gördü. Altındağlı kadınlar, Pembe Köşk’ün duvarlarında asılı olan ve Milli Mücadele Dönemi’ni yansıtan mektupları okumayı da ihmal etmedi. Altındağ Belediyesi’ne bağlı kadın eğitim kültür merkezlerinden yaklaşık bin üye, Kasım ayı boyunca Pembe Köşk’ü gezecek.

Altındağlı kadınlar Ankara’yı tanıyor

Plevne Kadın Eğitim Kültür Merkezi’nden Berfin Özer, Pembe Köşk’e ilk defa geldiğini söyledi. Altındağ Belediyesi’nin düzenlediği bu gezilerle daha önce hiç görmedikleri yerleri görme fırsatı bulduklarını dile getirenBerfin Özer, bu imkânlaraancak kültür merkezleri sayesinde ulaştıklarını belirtti.

Bir diğer üye Gürcü Gümüşlüoğlu ise duygularını şöyle ifade etti: “Tarihi çok severim. Çok sayıda tarih kitabı okumuşumdur. Ama maalesef bende buraya ilk kez geldim. Burada gerçek bir tarih yatıyor. Düşünsenize Mustafa Kemal ve İsmet İnönü burada karşılıklı kahve içmişler. Tüylerim diken diken oldu. Başkanımıza sonsuz teşekkürler.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Altındağlı, kadınlar, Pembe, Köşk’ü, gezdi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Gülün dikene katlanması onu güzel kokulu yaptı…


Mevlana
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv