Haber Detayı
01 Kasım 2017 - Çarşamba 14:37 Bu haber 2243 kez okundu
 
ANKESOB'a SGK Prim Ertelemeleri hakkında ziyaret
EKONOMİ Haberi


Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkan Vekili Hüseyin Ar'ı makamında  ziyaret eden Rüzgarlı Sosyal Güvenlik Merkez Müdür Yardımcısı Mehmet Yalçın, ertelenen sigorta primlerinin ödenmesi ile ilgili bilgilendirme yaptı.

2017 yılı Şubat ayına ait ertelenen sigorta primlerinin 26 Aralık 2017 tarihine kadar ödenmesi gerektiğini belirten Yalçın, 6770 Sayılı Kanun uyarınca ertelenen 2016/Aralık, 2017/Ocak ve Şubat aylarına ait SGK prim borçlarının 2017/Ekim, Kasım ve Aralık aylarında, ilgili ayların prim tutarlarıyla birlikte ödeneceğini kaydetti. 

Rüzgarlı Sosyal Güvenlik Merkez Müdür Yardımcısı Mehmet Yalçın, ertelenen SGK sigorta primlerinin ödenmesi ile ilgili şu bilgileri verdi:  "2016 yılında asgari ücretin 1.273,50.-TL den 1.647,00.-TL ye artması nedeniyle işverenlerimiz üzerindeki işçilik maliyetini azaltmak gayesiyle 2016 yılında asgari ücret desteği getirilmiş ve 2017 yılında da devam ettirilmiştir. Buna ilave olarak asgari ücret desteğinden yararlanan işverenlerimizin 2016 yılı Aralık ve 2017 yılı Ocak - Şubat aylarına ait sigorta primlerinin ödenmesi ise kanun ile 2017 Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ertelenmiştir. İlimizde ertelenen sigorta primlerinden; 2016 Aralık ayından 246.936.041,41.-TL, 2017 Ocak ayından  249.135.824,19.-TL, 2017 Şubat ayından 249.835.893,40.-TL kalan alacağımız bulunmaktadır. 

Ertelenen sigorta primlerinin ilkinin ödeme süresi dolmuştur. Bu nedenle, 2016 yılı Aralık ayına ait ertelenen sigorta primlerinin 2017 yılı Ekim ayının sonuna kadar ödemeleri  yapıldı.  Ayrıca, 2017 yılı Ocak ayına ait sigorta primlerinin 2017 yılı Kasım ayı sonuna ve 2017 yılı Şubat ayına ait ertelenen sigorta primlerinin ise 26 Aralık 2017 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir. İşverenlerimizin başta asgari ücret desteği olmak üzere beş puanlık sigorta prim indirimi ve diğer sigorta prim teşviklerinden yararlanmaları, prim borçlarının bulunmaması ve süresinde ödemesine bağlıdır. Ayrıca, süresinde ödenmeyen primler sebebiyle gecikme zammı ve cezası ile karşılaşmamak, işverenlerimizin hâlihazırda yararlandıkları ve yararlanacakları asgari ücret desteği ve prim teşviklerinden mahrum kalmamaları ve bu hakların devamı için ertelenen ve vadesi gelen prim borçları ile birlikte cari ay ve yapılandırılmış eski borçlarının taksitlerinin de ödemesi süresi gelmiştir. Ertelediğimiz sigorta primlerinin  zamanında ödenmesi unutulmamalıdır."

ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar da yaptığı konuşmada SGK prim ertelemesinden yanlarında  sigortalı çalıştıran ve asgari ücret desteğinden yararlanan esnaf ve sanatkar işverenlerin yararlanacağını belirterek, "Esnaf ve sanatkarlarımız her zaman devletine karşı sorumluk bilinci ile hareket etmiş, yasal yükümlülüklerini yerine getirme gayreti içerisinde olmuştur. Fakat, ekonomik koşullardan dolayı zaman zaman esnaf ve sanatkarlarımız zorlanmaktadır. Bu anlamda ertelemeler esnaf ve sanatkarımızın nefes almasını sağlamaktadır. Esnaf ve sanatkarlarımıza böyle bir imkanın tanınmasından dolayı memnuniyet duymaktayız. ANKESOB olarak ertelenen sigorta primlerinin ödenmesi ile ilgili esnaf ve sanatkarlarımıza duyuru yapmak üzere odalarımıza genelge göndereceğiz." dedi. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ANKESOB'a, SGK, Prim, Ertelemeleri, hakkında, ziyaret,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Özlü Sözler
Nimete kavuşanların inkarından sakının.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv