Haber Detayı
10 Mart 2015 - Salı 16:00 Bu haber 5193 kez okundu
 
AŞIK SÜMMANİ ÖLÜMÜNÜN 100. YILINDA ANILIYOR
SANAT Haberi


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü, Anadolu âşıklık geleneğinin önemli temsilcilerinden biri olan Âşık Sümmânî’yi vefatının 100. yılında özel bir etkinlikle anacak.İki gün sürecek olan “Vefatının 100. yılında Âşık Sümmânî” programı 14 Mart Cumartesi ve 15 Mart Pazar günü İBB Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.14 Mart Cumartesi günü çeşitli üniversitelerden 30’a yakın akademisyenin katılacağı ve dört oturumdan oluşan bir sempozyum düzenlenecek. Anadolu kültürüne büyük eserler kazandıran Âşık Sümmânî’nin bütün yönleriyle anlatılacağı bu sempozyum, 09.30’da başlayacak. Etkinliğin ikinci günü olan 15 Mart Pazar günü ise ünü Türkiye sınırlarını aşan Erzurumlu Âşık Sümmânî’nin şiirlerinin ve divanından türkülerin icra edileceği bir konser ile devam edecek. Konserde; Özcan Türe, Aysun Gültekin ve halk âşıklarından; Nuri Çırağı, Köksal Sümmanioğlu, Hüseyin Sümmanioğlu, Cemal Divani ile İBB Türk Halk Müziği Topluluğu sahne alacak. Halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek konser 18.30’da başlayacak.

Sümmânî, 1861 yılında Erzurum ili Narman ilçesine bağlı Samikale köyünde dünyaya geldi. Yaşadığı dönemde âşıklık geleneğinin tüm unsurlarını işlemiş bâdeli âşıklardan biri olrak tanınıyor. Sümmani 19. yüzyıl Âşık Edebiyatı’nda koşmaları ve hayali sevgilisi Gülperi'yi bulmak için yaşadığı maceraları anlattığı Sümmani ile Gülperi hikâyesiyle ünlüdür. Günümüze kadar gelen eserleriyle insanların gönlünde taht kuran Âşık Sümmânî’nin bazı eserleri de TRT repertuvarına girdi. Şu an Sümmânî geleneği, Sümmânî’nin torunları, torunlarının torunları ve günümüzdeki birçok âşık tarafından sürdürülüyor. Uzun bir süre gurbet hayatı yaşamış olan Âşık Sümmânî, 5 Şubat 1915’te vefat etti.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Sayfalar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Çıkacağım merdivene sabırı merdiven yaparım.


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv