Haber Detayı
18 Mart 2017 - Cumartesi 14:35 Bu haber 5523 kez okundu
 
ATLA HAT ANKARA'DA
Bu yıl 3. kez düzenlenen Art Ankara Çağdaş Sanatlar Fuarına 3. kez katılan Ressam Grafik Sanatçısı ve Sinema Oyuncusu Prof. .Süleyman Saim Tekcan medya 24'e konuştu.
SANAT Haberi


  Dünyadaki 13 Müzeden biri olan IMOGA müze kurucusu Tekcan  , bu fuarda önceliği AtName Gravür ,Yağlı Boya ,Heykeltraş eserlerine verdiğini ,sanatçı eserlerinde Anadolu medeniyetinde ,kültürülden etkilendiğini ifade ediyor.

Özellikle Atla Hat eserleri ile dikkar çeken Tekcan   ,"Atları eğittiğimiz kadar insanları eğite biseydik" ülkemizde sanat buı kadar gerilerde kalmazdı ."dedi.

TEKCAN'LA ÇOK ÖZEL RÇPORTAJIN DETAYLARINI TIKLA İZLE.....

 TEKCAN'IN   ESERLERİNİN  SATIŞ YERİ ...

 CAME  HOME PANORA  İLETİŞİM : 0312  267 38 28 

 

 

 

Süleyman Saim Tekcan' ı   TANIYALIM:

 
 

Süleyman Saim Tekcan, (d. 1940 da doğmuştur Trabzon Türk ressam, sinema oyuncusu, grafik sanatçısı ve öğretim üyesi.

1961 yılında yetenek sınavını kazanarak girdiği Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş bölümü'nü 1963'te bitirdi

1965 yılında oyunculuğu deneyen Süleyman Saim Tekcan, Çiçekçi Kız, Sevmek Zamanı,Sevgim ve Gururum ve Sevgili Öğretmenim filmlerinde oynadı.

Bu filmlerden en mehşuru olan Metin Erksan'ın senaryosunu yazıp yönettiği Sevmek Zamanı filmindeki kötü aşık Başar rolüyle sinema tarihine geçti.

1968 yılında "Öğretim Görevlisi" olarak başladığı İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü'ndeki görevine,1975 yılına kadar devam etti. Bu arada 1970'te bir yıl süren "Baskıresim" eğitimi üzerine Almanya'da araştırmalarda bulundu.

1975'te daha sonra adı Mimar Sinan Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi olacak olan Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim bölümünde lisans tamamlayan sanatçı, aynı fakülteden Doktora'ya eşdeğer Sanatta yeterlik alarak Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ndeki kadrosunda yerini aldı. 1985 yılında Profesör unvanı ile "Grafik Sanat Dalı" Başkanlığı görevine atandı.

Yurt içi ve yurt dışında Özgün Baskı seminerleri verdi.

1994 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi dekanı oldu. 1996'da Yeditepe Üniversitesi Kurucu Dekanı, 2004 yılından bu yana da İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı sürdüren sanatçı, halen Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi kurucu dekanıdır.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ATLA, HAT, ANKARA'DA,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Sayfalar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
İyilik yap ehli olana da, olmayana da, ehline isabet ederse yerini bulur. Etmez ise ehli sen olursun


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv