Haber Detayı
01 Aralık 2016 - Perşembe 10:42 Bu haber 7834 kez okundu
 
AVRUPA KOMİSYONU ÜYESİ MALMSTRÖM: TÜRKİYE İLE GÜMRÜK BİRLİĞİ GENİŞLETİLMELİ
TÜRKİYE KONUŞUYOR Haberi


Avrupa Komisyonu'nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, “Türkiye’deki hadiseleri bizi endişelendiriyor” demekte birlikte Türkiye ile Gümrük Birliği'nin her iki tarafının yararına olduğunu,  genişletme planlarından vazgeçilmemesinin gerektiğini söyledi.

DWelle Türkçe, AB üyesi ülkelerin, 1995 yılından beri yürürlükte olan Gümrük Birliği anlaşmasının genişletilmesi amacıyla Türkiye ile görüşmelere başlanıp başlanmayacağına yakında karar vermeleri gerektiğini belirtirken  Avrupa Komisiyonu’nun Ticaret’ten sorumlu Üyesi  Cecilia Malmström’un Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği'nin genişletilmesinden yana olduğuna dikkat çekti.

Cecilia Malmström, Alman medyasına yaptığı açıklamada yıl sonundan önce AB'nin müzakere yönetmeliğiyle ilgili önerilere yer vereceği yetkilendirme taslağı hazırlayacağını belirterek “Türkiye'deki eleştirilere neden olan gelişmelere rağmen Gümrük Birliği'ni genişletme planlarından vazgeçilmemesinden yana olduğunu” söyledi.

-YÜRÜRLÜKTEKİ ANLAŞMANIN KAPSAMI “ÇOK DAR”-

“Türkiye'deki hadiseler bizleri endişelendiriyor. Ancak Türkiye aynı zamanda önemli bir komşumuz ve yürürlükteki anlaşmanın kapsamı da çok dar” diyen  Malmström,  Gümrük Birliği'nin Türkiye'nin olduğu kadar AB'nin de yararına olduğunu belirtti.

DWelle'nın haberinde bir yıl önce yapılan Türkiye ile AB arasındaki zirve buluşmasında Gümrük Birliği'ni genişletme görüşmelerinin “2016 sonlarına” doğru başlatılması kararlaştırıldığı anımsatılırken  şimdiye kadar sadece sınai ürünleri kapsayan Gümrük Birliği'ne hizmetler sektörüyle, tarım ürünleri ve kamu ihalelerinin de dahil edilmesi öngörüldüğüne dikkat çekti.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: AVRUPA, KOMİSYONU, ÜYESİ, MALMSTRÖM:, TÜRKİYE, İLE, GÜMRÜK, BİRLİĞİ, GENİŞLETİLMELİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Hiç unutulmayacak yüz anne yüzüdür…


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv