Haber Detayı
08 Haziran 2018 - Cuma 00:42 Bu haber 1088 kez okundu
 
Başkan olduktan sonra ilk kez oraya gidiyor
DÜNYADAN Haberi


 

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip yedi ülkeden  oluşan G7 Grubu'nun Liderler Zirvesi, yarın Kanada'nın ev sahipliğinde başlayacak.

 
 
 
 

Avrupa Birliği'nin de temsil edildiği G7'de dönem başkanı olan Kanada,  Quebec eyaletinin Charlevoix kasabasında iki gün sürecek 44. G7 Liderler  Zirvesi'ne ev sahipliği yapacak.

Kanada'da düzenlenecek altıncı zirve olma özelliği taşıyan  organizasyon öncesi, zirvenin yapılacağı kasabaya giden yollarda ve bölgede  olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Zirveyi izleyecek basın mensupları için de Quebec City kentinde basın  merkezi kuruldu. Yerel saatle 12.00'de resmi açılışı yapılacak olan zirve, liderlerin  öğle yemeği sonrası vereceği aile fotoğrafının ardından çalışmaya başlayacak.  


Zirveye, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in  yanısıra Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Uluslararası Para Fonu  (IMF) ve Dünya Bankası temsilcileri ile ArjantinNorveçİzlandaBangladeş,  Senegal, Seyşel Adaları, JamaikaVietnam, Güney Afrika, Haiti, Kenyave  Ruanda'dan devlet ya da hükümet başkanları katılıyor.  Avrupa KomisyonuBaşkanı Jean Claude Juncker ile Avrupa Birliği (AB)  Konseyi Başkanı Donald Tusk da zirveye katılanlar arasında yer alacak.

HERKES İÇİN BÜYÜME

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, yaptığı açıklamada, bütün G7  ülkelerinin, ekonomik büyümenin faydalarının adil bir şekilde paylaşılıp  paylaşılmadığına dair ortak bir sorunla karşı karşıya olduğunu söyledi. Başbakan Trudeau, "G7 Başkanı olarak Kanada, bu ekonomik sorunla karşı  karşıya kalmıştır ve bu yılın G7 gündeminin merkezinde, herkes için işleyen  büyüme hedefi vardır." dedi.

Bu amaçla hazırladıkları "Herkes İçin İşleyen Büyümeyi Sağlamak"  başlıklı raporun, zirvenin odaklanacağı konuları içerdiğini belirten Trudeau,  "eşit paylaşım ve ortak sınıf" başlıklarına vurgu yaptı.

ABD'YE KARŞI ORTAK TAVIR

ABD Başkanı Donald Trump'ın başkan olarak Kanada'ya ilk ziyaretini  gerçekleştireceği G7 Liderler Zirvesi'nin, Trump yönetiminin, geçen günlerde  uygulamaya koyduğu çelik ve alüminyum üzerindeki ağır gümrük vergileri nedeniyle  adeta bir "ticaret savaşı"na sahne olacağı tahmin ediliyor G7 üyesi altı ülkenin maliye bakanları ile Avrupa Birliği  temsilcilerinin, zirve öncesi Kanada'da yaptıkları ve 3 gün süren toplantıdan,  ABD'nin yeni gümrük tarifelerine karşı birleşme kararı çıkmış ve yapılan ortak  açıklamada, ABD'nin ticaret eylemleri konusundaki uygulamalarından "endişe ve  hayal kırıklığı" duyulduğu belirtilmişti. ABD yönetimine karşı oluşan birlikteliğin, zirveyi nasıl etkileyeceği  ise henüz bilinmiyor.


G8 İKEN G7 OLDU

1998'den 2014'e kadar 8 ülkenin üye olduğu ve G8 olarak bilinen grup,  2014'te Rusya'nın, Kırım'ı ilhak etmesi nedeniyle gruptan çıkarılması sonucu G7  olarak anılmaya başlandı. Kanada, FransaAlmanyaİtalyaJaponyaİngiltere ve Amerika  Birleşik Devletleri'nden oluşan G7, aynı zamanda dünyanın en büyük ekonomisine  sahip yedi ülkenin grubu olarak biliniyor.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Başkan, olduktan, sonra, ilk, kez, oraya, gidiyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Arar idim Allah’ı buldum.. Buldum da ne oldu?..


Yunus Emre
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv