Haber Detayı
16 Şubat 2017 - Perşembe 15:21 Bu haber 4807 kez okundu
 
BOĞAZKALE BELEDİYE BAŞKANI OSMAN TANGAZOĞLUN'DAN MEDYA 24 'E ZİYARET
BELEDİYELERDEN Haberi


Çorum /Boğazkale (Hattuşa ) Belediye Başkanı Osman Tangazoğlu medya 24 ‘ü ziyaretinde çok anlamlı  ,Dünyanın ilk yazılı antlaşması Kadeş’in (M.Ö. 1269)   bir tablet üzerine yazılı  kopyasını hediye etti.

Medya 24 kurucu imtiyaz sahibi Gazeteci Süleyman Yıldız’a takdim edilen Kadeş tableti için Yıldız, aynı zamanda Dünya’da barış şehri olarakta tarihte yerini alan Boğazkale’nin Tarih ve Kültürümüze ne kadar önem kattığınıda ortaya çıkarıyor ‘dedi.Başkan Tanbgazoğluna teşekkür eden Yıldız ,Tangazoğlu’nun başarılı çalaışmalarını medya olarak yakından takip ettiklerini dile getirerek  medya 24 çalışanları adına Tangazoğluna teşekkürlerini iletti.

 

 

   KADEŞ BARIŞ ANTLAŞMASI NEDİR ?

Kadeş Antlaşması, MÖ 13. yüzyılın başında, bazı kaynaklara göre MÖ 1285[1] bazı kaynaklara göre ise MÖ 1286[2] yılında yapılan Kadeş Savaşı sonunda Mısır Firavunu II. Ramses ile Hitit Kralı III. Hattuşili arasında imzalanmış barış antlaşmasıdır.[3] Suriye topraklarının paylaşılması ile neticelenmiştir.[1] Yakın Doğu’da imzalanmış ilk antlaşma olma niteliğini taşır. Şu güne kadar kaydedilmiş-bulunmuş en eski uluslararası antlaşma[4] olmasına karşın daha eski antlaşmaların varlığı kanıtlanmıştır. Orijinal olarak Akad dilinde yazılmış Mısır ve Hititçe'ye de kopyalanmış[4] eşit koşullar altında[3] imzalanmış olan antlaşmanın kil tabletten kopyası Hitit İmparatorluğu'nun başkenti olan Hattuşa (Boğazköy) antik kentinde yapılan kazılar sonucu 1906 yılında bulunmuştur.[3]

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: BOĞAZKALE, BELEDİYE, BAŞKANI, OSMAN, TANGAZOĞLUN'DAN, , MEDYA, 24, 'E, ZİYARET, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Erdemli insan, tasaları silkip atandır.


Konfüçyus
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv