Haber Detayı
06 Mayıs 2015 - Çarşamba 14:16 Bu haber 4093 kez okundu
 
ÇANKAYA BU İMZAYLA AB'YE GİRDİ
BELEDİYELERDEN Haberi


 

 

 

 

ANKARA (ANKA)- Ankara Çankaya Belediyesi, Avrupa komisyonu’nca yürürlüğe konan Avrupa Birliği İklim ve Enerji Paketi kapsamında sürdürülebilir enerji politikalarını destekleyen Başkanlar Sözleşmesi’nde yerini aldı 

İtalya’nın bin 298 nüfuslu Orsomarso kasabasından 2 milyon 265 bin nüfuslu Paris’e Avrupa’daki 6 bin 297 belediye tarafından imzalanan Başkanlar Sözleşmesi’ne  (Covenant of Mayors) Çankaya Belediyesi de imza attı.

Avrupa Komisyonu’nun 2008 yılında kabul ettiği “Avrupa Birliği İklim ve Enerji Paketi” kapsamında sürdürülebilir enerji politikalarının uygulanmasında yerel yönetimlerin çabalarını desteklemek için başlatılan Başkanlar Sözleşmesi’nin hedefi; imza veren her kentin 2020’ye kadar karbondioksit salım oranını ez yüzde 20 azaltmasını sağlamak.  

 -TAŞDELEN İMZAYI YERYÜZÜ GÜNÜ’NDE ATTI-

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Çankaya’nın 2020 yılına kadar karbon salınımını yüzde 25 oranında azaltacağını taahhüt eden imzayı, anlamlı bir günde, tüm dünyaca kutlanan ve insanlığın yeryüzüne verdiği zararlara dikkat çekilmesini amaçlayan Yeryüzü Günü’nde  (Earth Day) attı. 

 -YAŞANABİLİR BİR ÇANKAYA İÇİN-

Türkiye’nin de dâhil olduğu Avrupa nüfusunun büyük çoğunluğunun kentlerde yaşadığını ve AB sınırları içinde üretilen enerjinin yüzde 80’inin kentlerde tüketildiğini hatırlatan Taşdelen, “İklim değişikliği ve enerji verimliliği gibi konularda yurttaşlara en yakın yönetim birimi olan belediyelerin kapsamlı bir duruş sergilemesi ve bu konularda atılacak adımların yerelden başlatılması gerektiğine inanıyorum. Yeryüzü bizler için, gelecek kuşaklara aktaracağımız kutsal bir emanet. Sağlıklı, temiz ve yaşanabilir kentler oluşturmak çok önemli ve öncelikli bir hedef. Çankaya Belediyesi, 2020 yılına kadar karbon salınımını yüzde 25 oranında düşürmeyi taahhüt ederken bugünün Çankaya’sını değil geleceğin Çankaya’sını da düşünüyor” dedi.    

Çankaya Belediyesi bu imza ile 2020 yılına kadar karbondioksit salınımını yüzde 25 düşürmeyi taahhüt ediyor. Bu oran şimdiye kadar Türkiye’den bu anlaşmaya imza koyan belediyeler arasındaki en yüksek oran olarak dikkat çekiyor. Belediye, katılımla ilgili gerekli prosedürlerin yerine getirilmesinin ardından bir yıl içerisinde yereldeki paydaşlarla birlikte kentteki karbondioksit salınımı azaltma gösterge hedefini de içerecek bir “Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı”nı hazırlayacak.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Hiddet, azgın bir ata benzer, haline bırakılırsa kendi ateşiyle yıpranır.


Shakespeare
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv