Haber Detayı
27 Mart 2019 - Çarşamba 20:29 Bu haber 2611 kez okundu
 
CEZAYİR’DE BUTEFLİKA’YA GÖREVDEN AYRIL MUHTIRASI
haberler
DÜNYADAN Haberi


Cezayir Genelkurmay Başkanı Kayid Salih, Anayasanın 102. maddesi gereği Cumhurbaşkanı Buteflika’nın görevinden ayrılması için çağrıda bulundu.

Ülkede 82 yaşındaki Cumhurbaşkanı Buteflika karşıtı protesto gösterileri Şubat ayında başlamıştı. Buteflika, seçimlerde 5. defa aday olma niyetinde olduğunu açıklamış yoğun protesto gösterileri sonrası fikir değiştirerek seçimde aday olmayacağını açıklamıştı.

Bir aydır süren protestolar Buteflika'nın adaylıktan vazgeçmesine karşın devam etti. Protestocular ülkede acilen değişiklik taleplerini dile getiriyor.

Söz konusu maddeye göre cumhurbaşkanı ‘kronik ve tehlikeli bir hastalık’ nedeniyle görevini yerine getiremeyecek hale geldiğinde görevden alınması gerekir. Bir aydan fazla bir süredir Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın görevi bırakmasını talep eden gösteriler gerçekleştiriliyor.

Salih, Varkale şehrindeki askeri teşkilatlara gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, “Cezayir halkının talepleri meşrudur” diyerek Anayasanın 102. maddesinin uygulanması için çağrıda bulundu.

Parlamentonun üçte ikisinin Buteflika’nın görevini devam ettiremeyeceğini onaylaması halinde mevcut Meclis Başkanı Abdulkadir Salih, en fazla 45 gün süre ile Cumhurbaşkanlığı makamına oturacak.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: CEZAYİR’DE, BUTEFLİKA’YA, GÖREVDEN, AYRIL, MUHTIRASI,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Muhakkak ki kulak, göz, kalp, bunların her biri kendi fiillerinden mesul tutulacaklardır.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv