Haber Detayı
18 Mart 2015 - Çarşamba 12:00 Bu haber 4049 kez okundu
 
ÇİN’DE DOĞAN TÜRK RESSAMIN GÖZÜYLE “BİR BAŞKA OSMANLI”...
SANAT Haberi


Ressam Nerkiz Akçura, Osmanlı saray hayatındaki hoş ve kaliteli vakitleri resmettiği eserlerinden oluşan “Güzel Zamanlar” kişisel sergisini Ankara’ya taşıyor. Sergi  18 -29 Mart 2015 tarihleri arasında TC. Kültür Bakanlığı Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde Ankaralı sanat  severlerle buluşacak.

 – Çin’de doğan Türk ressam Nerkiz Akçura, Osmanlı’da “kaliteli vakit” temasını işlediği ilginç resimleriyle Ankara’lı resimseverlerin karşısına çıkıyor.

“Güzel Zamanlar”  temasıyla Osmanlı saray hayatında hoş ve kaliteli vakit geçirmek için yapılan sosyal etkinlikleri kendi çağdaş üslubuyla tuvaline aktaran Nerkiz Akçura, geçmiş ve bugün arasındaki paralelliği ortaya koyuyor. Çeşitli enstrümanları icra eden müzisyenler, dans eden kızlar, kırda sohbet, at binmek, bahçe gezintileri ve eğlenceleri, törenler, kahve falı gibi kompozisyonlar sunarken diğer taraftan bazı çalışmalarında fantastik öğelere de yer veren sanatçı, bir meleği elinde sazıyla da resmediyor. Böylece “güzel zamanları” Chagall gibi, hem gerçek yaşam hem de düşsel boyutta değerlendiriyor.

Sergi Balgat Ziyabey Caddesi 25 numarada bulunan Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Mustafa Ayaz Müzesi’nde sergilenecek. Sergi Pazartesi hariç günlerde 11:00-18.00 saatlerinde sergi ziyarete açık olacak.

Resimlerindeki konuları, bir çağı örnek alarak öykülendirse de bugün hala geçerli olan bir yaşam biçimini yansıtmayı amaçlayan ressam, biçim değiştirse de, teknolojik gelişmeler başka uğraşlar yaratsa da sosyal yaşantıda geçmişten bugüne süre gelen aktivitelerin yoğunlukla tercih edildiğine de dikkat çekmek istiyor. Resme minyatürle başlayan ve daha sonra çağdaş yorumlarıyla devam eden Akçura bunu yaparken de minyatürün temel yaklaşımlarından uzaklaşmadan çağdaş yorumu, özgün tarzı, dinamik ve cesur kompozisyonları ile dikkat çekiyor.

Çin’de doğan ressam İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. Geleneksel Türk Süsleme Sanatı dalındaki eğitimine Prof.Dr. Süheyl Ünver’den ders alarak başladı. 2001 yılından beri naif empresyonist üslupta çalışan birçok sanatçıyla atölye çalışmalarında bulunan Akçura’nın çeşitli bilimsel makaleleri tamamlayan eserleri ile akademik yayınlarda yer aldı.  “Minyatürlerle Atatürk Evleri”  projesinde,  eserleri valilikler tarafından Anadolu’nun birçok ilinde sergilendikten sonra Anıtkabir’e teslim edildi ve bu çalışma kitap halinde yayınlandı. 1999 yılından beri Türk Kültürüne Hizmet Vakfı bünyesinde Caferağa Medresesi’nde Minyatür eğitimi vermekte olan Akçura,  aynı zamanda İstanbul’daki atölyesinde empresyonist ve modern resim çalışmalarına devam ediyor. Yurt içinde ve uluslararası birçok karma sergi ve fuarlarda eserleri ile yer alan sanatçı çok sayıda kişisel sergi açtı. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Devletin hazinesi adalettir.


Konfüçyus
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv