Haber Detayı
07 Ocak 2019 - Pazartesi 20:24 Bu haber 403 kez okundu
 
ÇİN DOĞU TÜRKISTAN'DA İŞGALİ İLERİ NOKTAYA TAŞIDI
haber ; Yenişafak foto : Islahhaber
DÜNYADAN Haberi


Doğu Türkistanlı Müslümanlara yıllardır adeta kan kusturan komünist Çin yönetimi bu defa İslam’ı "Çinlileştirmek" için yeni bir yasa kabul etti.

Çin merkezli Global Times’ın haberine göre yasa, önümüzdeki beş yıllık bir çalışmayı içeriyor. NisaButikAdana Komünist Çin yönetimi, yıllardır Doğu Türkistanlı Müslümanlara çektirdiği eziyetler yetmiyormuş gibi şimdi de İslam’ı “Çinlileştirmek” için yeni bir yasa kabul etti. Çin’de yayın yapan Global Times’ın haberine göre, hükümet, İslami cemaatlerden temsilcilerle görüşmeler sonrası, “İslam’ı sosyalizmle uyumlu hale getirmeye ve dini Çinlileştirmeye yönelik tedbirleri uygulamaya koymaya” karar verdi. Beş yıllık bir planı kapsayan yeni yasada, İslam’ın nasıl uygulanması gerektiğine dair maddeler de yer alıyor. Namaz kılmak, oruç tutmak yasak Pekin hükümeti, son dönemlerde ülkedeki inanç gruplarına yönelik agresif bir “Çinlileştirme” kampanyası yürütüyor.

 

Ülkenin bazı kesimlerinde namaz kılmak, oruç tutmak gibi İslami uygulamalar yasaklanırken, yakalananlar hapis cezasına çarptırılıyor. Birleşmiş Milletler’e göre 1 milyon civarında Müslüman Uygur Türkü, Çin’in ‘eğitim merkezi’ olarak dünyaya lanse ettiği toplama kamplarında tutuluyor. Yeni Şafak

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ÇİN, DOĞU, TÜRKISTAN'DA, İŞGALİ, İLERİ, NOKTAYA, TAŞIDI,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Ya Ali, cenazemi sen yıkayacaksın. Borcumu sen ödeyeceksin, zimmetimi sen ifa edeceksin…


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv