Haber Detayı
20 Aralık 2017 - Çarşamba 13:29 Bu haber 1931 kez okundu
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN O BAKANA :" ZAVALLI SENİN CEDDİN NEREDEYDİ?"
GÜNDEM Haberi


Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı'na çok sert Fahreddin Paşa tepkisi

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı'nın Fahreddin Paşa ile ilgili sözlerine sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Müslümanların zulüm altında olduğu dönemlerde zalimlerin yanında yer alanların Fehreddin Paşa'yı hedef alması tesadüf değil.Medine korumasını yaparken Fahreddin Paşa, ey bize bühtanda bulunan zavallı, senin ceddin neredeydi?""diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı'na çok sert Fahreddin Paşa tepkisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'deki  42. Muhtarlar Toplantısı'nda konuştu. Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed'in Fahreddin Paşi ile ilgili sözlerine sert tepki gösteren Erdoğan, "Ey bize bühtanda bulunan zavallı senin ceddin neredeydi. Fahrettin Paşa'nın 2 yıl 7 ay süre ile müdafaa ettiği Medine'de yaptığı işler, direniş takdire şayandır. Tarihimizin işte bu mümtaz şahsiyetine  ve onun Medine'de gösterdiği şanlı direnişe dil uzatanların,  bugün kimlerle, nerelerde, ne işler çevirdiğini biz gayet iyi biliyoruz. Yeri  gelecek bunları da açıklayacağız" ifadelerini kullandı. 

 

 

"Muhtarlarımızı üzenler beni de üzerler, o zaman ben de onları üzerim" diyen Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle:  Arkasında milletin olmadığı devlet adamı ayakta kalamaz. Milletin tam desteğini almış devlet adamının ise önünde duracak hiçbir beşeri engel yoktur.

 

BAE DIŞİŞLERİ BAKANI'NA FAHREDDİN PAŞA TEPKİSİ

 

Ecdadımız 1000 yıl boyunca Kudüs'ü ve tüm İslam coğrafyasını korumuştu. 1. Dünya Savaşı bir kez daha yüzleşmemizin, Kurtuluş Savaşı ise önümüzde yeni bir dönem açışımızın adıdır. 1. Dünya Savaşı'nın üzerine hala yeteri kadar çalışılmamış pek çok destanı vardır. Bunlardan biri İngilizlerin Kut'ül Amare'de büyük hezimete uğratılmış olmasıdır. Bugünlerde birilerinin büyük bühtanı ile hatırladığımız bir başka destanımız da bizim Medine müdafaamızdır. Zalimlerin safında yer almayı maharet sananların Medine müdafaasını ve onun büyük kahramanı Fahrettin Paşa'yı hedef almaları boşuna değildir. Medine müdafaası İslam'ın ve onun büyük Peygamberinin, adının, sembollerinin nasıl korunması gerektiğini gösteren ibretlik bir hadisedir.

 

" ZAVALLI SENİN CEDDİN NEREDEYDİ?"

 

Fahrettin Paşa, bugün Bulgaristan sınırları içinde yer alan Rusçuk'ta doğmuştur. İstanbul'a gelmiş, harp okulunu bitirdikten sonra odruya katılmıştır. Musul'da, Urfa'da Ermeni isyanlarının bastırılmasında görevler üstlenmiştir. 1916'da Medine'ye tayin edilen Fahrettin Paşa 1919'a kadar korunmasını üstenmiştir. Ey bize bühtanda bulunan zavallı senin ceddin neredeydi. Fahrettin Paşa'nın 2 yıl 7 ay süre ile müdafaa ettiği Medine'de yaptığı işler, direniş takdire şayandır. Utanmadan, sıkılmadan Erdoğan'ın ecdadının mukaddes emanetleri oıradan çalarak İstanbul'a getirdiklerini söyleyecek kadar hezayan içinde olan zavallılar, oradaki işgale gelenlerden onları korumaktır, şehit olmak adına. Paşa, mukaddes emanetleri 2 bin kişilik koruma gücü ile İstanbul'a göndermiştir. İşgalci güçlerin eline geçmesini, görkemli müzelerde sergi malzemesi haline dönüşmesini engellemiştir. Bu emanetler İstanbul Topkapı Müzesi'nde. Batı'daki o malum yerlerde akıbeti belli olmayan yerlere mi gitseydi. Çünkü bunların kafası batıcı da onun için bu saldırıyı başlattılar. Fahrettin Paşa tüm enerjisini Medine'nin korunmasına vermiştir. Fahrettin Paşa Medine'yi 2 yıl 7 ay savunmuştur.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: CUMHURBAŞKANI, ERDOĞAN'DAN, O, BAKANA, :", ZAVALLI, SENİN, CEDDİN, NEREDEYDİ?",
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Özlü Sözler
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.


HZ.EBUBEKİR (R.A)
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv