Haber Detayı
19 Mayıs 2018 - Cumartesi 11:51 Bu haber 1797 kez okundu
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan net mesaj: Bir kez daha reddediyoruz
DÜNYADAN Haberi


 

Kudüs zirvesinde alınan kararlar sonrası Erdoğan, Hamadallah ve İİT Genel Sekreteri açıklama yaptı. Amerika'nın Kudüs konusundaki kararını bir kez daha reddettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Üye devletler ve uluslararası toplum, yasa dışı İsrail  yerleşimlerinde imal edilen ürünlerin piyasalara girmesini mutlaka  engellemelidir." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin Kudüs'ü  İsrail'in başkenti ilan etmesi kararının herhangi bir kıymetiharbiyesinin  olmadığını belirterek, "Sadece kendileri çalarlar, kendileri oynarlar. Barış  sürecini sabote eden bu provokatif kararın bölgede yol açtığı sonuçların  mesuliyeti, bütünüyle birinci derecede Amerika'ya aittir. Amerikan yönetimi, bu  şekilde barış istediğini defalarca kanıtlayan Filistin tarafını  cezalandırmıştır." dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen İslam  İşbirliği Teşkilatı (İİT) İslam Zirvesi Konferansı Olağanüstü Toplantısı'nın  ardından, Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah ve İİT Genel Sekreteri Yusuf bin  Ahmed el-Useymin ile ortak basın toplantısı düzenledi.

 

 

Bugün hem Filistin halkına dayanışma sergilenmesi hem de Gazze'de  katliam yapan İsrail'e gerekli mesajların verilmesi bakımından son derece anlamlı  bir zirve toplantısı gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, yaptıkları çağrıya  kısa sürece cevap vererek, zirveye iştirak eden ve toplantının icrasına katkı  sağlayan herkese teşekkür etti.

 

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma  kararının ertesinde İİT İslam Zirvesi Dönem Başkanı olarak ABD ve dünya kamuoyuna  çağrıda bulunduklarını hatırlatan Erdoğan, çağrıda, alınan kararı yok hükmünde  kabul ettiklerini, Kudüs'ün kırmızı çizgileri olduğunu vurguladıklarını söyledi.

 

Erdoğan, 13 Aralık 2017 tarihinde de İstanbul'da teşkilatın olağanüstü  zirvesini düzenlediklerini anımsatarak, bu zirvede de İslam alemi olarak Kudüs ve  Harem-i Şerif'in kutsiyetini ve tarihi statüsünün korunmasına ilişkin  kararlılıklarını ortaya koyduklarını vurguladı.

 

 

Son dakika: İstanbul'daki tarihi Kudüs zirvesi sona erdi! İşte alınan kararlar...

 

Filistin davasının uluslararası kuruluşlar nezdinde takipçisi olmaya  her platformda devam ettiklerini aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

"Kudüs konusundaki karar tasarısı, BM Güvenlik Konseyi'nde 14 üyenin  olumlu oyuna rağmen sadece ABD'nin vetosu nedeniyle kabul edilemedi. Bunun  üzerine ülkemiz ve Yemen tarafından sunulan karar tasarısı BM Genel Kurulu'nda 21  Aralık günü yapılan oylamada, 9 redde karşılık 128 ülkenin oyuyla ezici bir  çoğunlukla kabul edildi. Amerika ve İsrail'in yoğun baskı, tehdit ve şantajlarına  rağmen alınan bu karar, insanlık tarihine altın harflerle kazınmıştır. Zira o 9  ülkenin diğer 7'si benim şahsen isimlerini bile duymadığım ülkelerdir, 128 ülke  ise dünyada ağırlığı olan ülkeler."

 

ABD yönetiminin tüm uyarılarına rağmen hukuksuz kararını, 14 Mayıs  günü uygulamaya geçirdiğini ifade eden Erdoğan, bu girişimi asla kabul  etmediklerini ve etmeyeceklerini söyledi.

 

İİT Genel Sekreteri El-Useymin'nin de ifade etti gibi bu kararın  herhangi bir kıymetiharbiyesi olmadığını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Sadece kendileri çalarlar, kendileri oynarlar. Barış sürecini sabote  eden bu provokatif kararın bölgede yol açtığı sonuçların mesuliyeti, bütünüyle  birinci derecede Amerika'ya aittir. Amerikan yönetimi, bu şekilde barış  istediğini defalarca kanıtlayan Filistin tarafını cezalandırmıştır. Bu kararla  Filistin halkının vatanını işgal eden, abluka ve yasa dışı yerleşimlerle iki  devletli çözüme yönelik taahhütlerini çiğneyen İsrail ise ödüllendirilmiştir.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan'dan, net, mesaj:, Bir, kez, daha, reddediyoruz,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Bize karşı silah taşıyan, bizden değildir


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv