Haber Detayı
28 Mart 2015 - Cumartesi 10:41 Bu haber 3854 kez okundu
 
DEVLET TİYATROLARI’NDA FESTİVAL HEYECANI
SANAT Haberi


Sabancı Vakfı ve Devlet Tiyatroları işbirliğiyle bu yıl 17’ncisi düzenlenen “Devlet Tiyatroları, Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali” İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı “Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş” adlı oyunla başladı. 2005 yılından bu yana her yıl verilen “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü” nün bu yılki sahibi ise tiyatro ve sinema sanatçısı Cihan Ünal oldu.

Festivalin açılış törenine; Adana Valisi Mustafa Büyük, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Necat Birecik ve Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan, ile çok sayıda sanatçı ve vatandaş katıldı.

Ünsal yaptığı açılış konuşmasında, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da ülkemiz ve Adana’mız için gurur kaynağı olan kültürel ve sanatsal anlamda gözbebeğimiz Çukurova’mızın mihenk taşı festivalimize yeniden ev sahipliği yapmanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz” dedi.

-“ADANA TİYATRO FESTİVALİ SAKIP SABANCI’NIN EMANETİ”-

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan, Devlet Tiyatroları, Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nin merhum Sakıp Sabancı’nın emaneti olduğunu ifade ederek, “Bu yıl 17’ncisini gerçekleştirdiğimiz Devlet Tiyatroları, Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nin açılışı için bugün burada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Uluslararası Adana Tiyatro Festivali Sabancı Vakfı’nın kültür sanat aktiviteleri içinde çok önemli bir yere sahip. Çünkü rahmetli Sakıp Sabancı’nın emanetlerinden birisidir festivalimiz. Dolayısıyla bizde her zaman sahip çıkmaya en iyisini yapmaya çabalıyoruz” diye konuştu.

Tiyatro sanatının gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş ustalara minnet ve saygı duymak amacıyla 2005 yılından bu yana her yıl verilen “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü” nün bu yılki sahibi, tiyatro ve sinema sanatçısı Cihan Ünal oldu. Festivalin açılışında Ünal’a ödülünü Zerrin Koyunsağan takdim etti.

Türkiye’nin bir ay süren, en uzun soluklu uluslararası tiyatro festivali olma özelliğini taşıyan etkinlikte, bu yıl Türkiye'den 16, yurt dışından 8 tiyatro topluluğu, 24 farklı oyun ve atölye çalışması sergileyecek.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
İlim okumaktan garaz, kendi özünü bilmektir…


Yunus Emre
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv