Haber Detayı
02 Ekim 2017 - Pazartesi 15:10 Bu haber 4263 kez okundu
 
DİYARBAKIR'DA BARZANİYE,KÜRTÇE VE TÜRKÇE REFERANDUM ÇIKIŞI
Her yaptığı çalışma örnek olan Osmanlı Ocakları dün Diyarbakır'da gündeme bomba gibi düşen bir basın açıklaması gerçekleştirdi. İşte detaylar. Barzani’nin 25 Eylül komplosu Türkiye , Irak ve İran’ın milli güvenliğine büyük bir tehdit, hatta darbe oluşturmuş,Gerek Türk yetkililerden gerekse diğer ülkelerden yapılan ikazlara rağmen ,Barzani’nin Kürtlerin temsilcisi olduğunu iddia ederek yaptığı referandum, Irak'ın Kuzeyinde ilan edilecek bağımsız terör devlet yapılanması ülkemiz ve bölgemizin dengelerini tamamen bozma riski taşımasına sebep olmuş, “ Türkiye'nin bekasını, bin yıllık kardeşlik hukukunu olumsuz yönde etkileme riski oluşturmuştur. ” Bu gelişme Güneydoğu ve doğu Anadolu’daki vatandaşlarımızı ziyadesiyle üzmüştür. Bu duruma sessiz kalmayacağını ifade eden , Osmanlı Ocakları Bölge başkanları , 1 Ekim Pazar günü Diyarbakır’da düzenledikleri basın açıklaması ile Barzani ve destekçilerine bin yıllık kardeşliğe gölge düşürecek referandumun yanlış ve tek taraflı dayanaksız olduğunu dile getirdiler.
GÖRÜNTÜLÜ HABERLER Haberi


 

 

Refarandum Basın açıklamasını  ,Diyarbakır Bölge Başkanı Sabri Mercan ve Bitlis İl Başkanı Yaşar Kızılkaya yaparken, Osmanlı Ocakları Türkiye Gençlik Kolları Başkanı Mustafa  Kemal Ören ve İzmir İl başkanı  Sadettin Zümrüt,Aydın il başkanı Ayhan Arslan,Doğu Anadolu Teşkilat Başkanı Turgut Baştaş ,Viranşehir ilçe başkanı Suphi Ayaz,,Bitlis Kadın Kolları Başkanı  Sevim Çiçek ve 22 il başkanı da toplantıda hazır bulundu.

 

Aralarında Diyarbakır, İzmir, Aydın, Bitlis'in de olduğu Osmanlı Ocakları'nın 22 il başkanı Diyarbakır'da bir araya geldi. Bir otelde yapılan toplantıda IKBY'de 25 Eylül günü yapılan bağımsızlık referandumu tartışıldı. Yapılan toplantının ardından hazırlanan ortak basın açıklamasını okuyan Osmanlı Ocakları Bölge Başkanı Sabri Mercan, referandumun kabul edilemez olduğunu dile getirerek, Kürtlerin temsilcisinin IKBY Başkanı Mesut Barzani değil, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi.

Asırlardan beri Kürtler ve Türklerin bir millet olduğunu söyleyen Mercan, son bir asırda bazı kırgınlıkların yaşandığını, fakat şu anda büyük bir kardeşliği tesis eden bir durumun yaşandığı kaydetti.

Mercan, "Bugün problemleri hep beraber çözme günüdür. İsrail'in dünya üzerinde böl, parçala, yönet stratejisini ortak olmayacağız. Birleş, güçleş, eşleş ilkesiyle bayrağımızı, Kur'anımızı, dinimizi, devletimizi ve milletimizi müdafaa edip, kirli oyunlara, kumpaslara, riyalara gelmeden ecdadımızın izinden ölümüne yürümeye devam edeceğiz. Biz bu bölgenin Kürt vatandaşları olarak, bu bölgede yaşayan kim olursa olsun mazlumların, mağdurların yanında olup, zalimlere boyun eğmeyeceğiz. Bugün dünya savaş içindedir. Türkiye bu savaşta Uhud cephesindedir ve bizler bu cephenin kefen giymiş neferleriyiz. Devlet yöneticilerimize söz veriyoruz ki, bizi bu cepheden hiçbir ganimet, hiçbir makam, mevkii ya da şehvet güdüsü indiremeyecek. Bizler bu güzel milletimizi hangi zorluklarla yönetiyorsanız, bizler de aynı hassasiyetle yanınızda olacağız. Kürtler'in temsilcisi Barzani değil, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dır. Biz başka devletlerin bayrakları altında kendi etnik kimliğimizi var edemeyiz. Ayyıldızlı bayrak İslam'ı temsil eder ve biz de bu şerefli bayrak altında kendi kimliğimizi ve diğer bütün kimlikleri, hoşgörü ile bir ahlak üzere var etmenin çabası ve gayreti içinde olacağız" diye konuştu.

"İSRAİL'İN DESTEĞİYLE KURULACAK KÜRDİSTAN DEVLETİNİ KABUL ETMİYORUZ"

Mercan'ın ardından söz alan Osmanlı Ocakları Bitlis İl Başkanı Yaşar Kızılkaya ise, Kürtçe yaptığı konuşmasında birlik ve beraberlik mesajı vererek, binlerce yıldır Kürtler ve Türkler bir arada yaşadığını söyledi. Halklar arasında bir sorunun yaşanmadığını anlatan Kızılkaya, İsrail'in desteğiyle kurulacak Kürdistan devletini kabul etmeyeceklerini dile getirdi.

 

BASIN AÇIKLAMASINI TIKLA İZLE....

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: DİYARBAKIR'DA, BARZANİYE,KÜRTÇE, VE, TÜRKÇE, REFERANDUM, ÇIKIŞI,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
İman iki eşit parçadır. Yarısı sabır,yarısı şükürdür.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv