Haber Detayı
03 Kasım 2016 - Perşembe 15:23 Bu haber 4210 kez okundu
 
DOÇENT ADAYLARINA ESKİ YÖNETMELİK MADDESİ UYGULANACAK
EĞİTİM Haberi


Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Doçentlik için eserlerin incelenmesi aşamasında başarılı olan adaylara eski yönetmelikte öngörülen “en erken izleyen ikinci sınav dönemini” uygulayacak.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Doçentlik Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile eserlerin incelenmesi aşamasında başarılı olan adaylar hakkında eski yönetmelikte öngörülen “en erken izleyen ikinci sınav dönemi” uygulanacak. Konuya ilişkin açıklama yapan YÖK, şu bilgileri paylaştı:

“3 Kasım 2016 tarih ve 29877 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile 6 Ekim 2016 tarihli ve 29849 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Doçentlik Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden önce eserlerin incelenmesi aşamasında başarılı olan adaylar hakkında yeni yönetmeliğin nispeten ağırlaştırılmış hükümleri yerine eski yönetmelikte öngörülen en erken izleyen ikinci sınav dönemi uygulanacaktır.”

-YÖNETMELİKLERİN İLGİLİ MADDELERİ-

6 Ekim yönetmeliğinin ilgili maddesinde, “Eser incelemesinde başarılı olmasına rağmen sözlü sınavda başarısız olan veya başarısız sayılan aday, sözlü sınava en erken iki dönem; ikinci kez başarısız bulunan aday ise en erken dört dönem sonra yeniden başvurabilir. Sözlü sınavdan üçüncü kez başarısız bulunan aday için salt çoğunluğu sağlayacak sayıda üyenin değiştirilmesi şartıyla yeni bir jüri oluşturulur ve takip eden sözlü sınavlarda da aynı süreç izlenir” ifadeleri yer alırken, doçentlik için hükmü uygulanacak 7 Şubat tarihli eski yönetmeliğin ilgili maddesi şöyle:

“Eser incelemesinde başarılı olmasına rağmen birinci, ikinci veya üçüncü sözlü sınavda başarısız olan veya başarısız sayılan aday, her defasında en erken izleyen ikinci sınav döneminde sözlü sınav için yeniden başvurabilir. Üçüncü kez sözlü sınavdan başarısız bulunan aday için salt çoğunluğu sağlayacak sayıda üyenin değiştirilmesi şartıyla yeni bir jüri oluşturulur.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: DOÇENT, ADAYLARINA, ESKİ, YÖNETMELİK, MADDESİ, UYGULANACAK,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Bir kavme su dağıtan,onların hepsinden sonra su içeçektir.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv