Haber Detayı
25 Haziran 2018 - Pazartesi 09:50 Bu haber 868 kez okundu
 
Dolar ne kadar oldu? Doların seçimlere ilk tepkisi
EKONOMİ Haberi


Doların seçime tepkisi ne oldu? Dolar kuru ne kadar? 24 Haziran seçimlerinin ardından dolar güne 4.63 seviyelerinden başladı. Dolar/TL yüzde 3'e ulaşan düşüşle 4.53 seviyelerine kadar inerken, euro da benzer hareketle 5.28'lere geriledi. Borsada vadeli işlemler de yüzde 3 primli başladı.

Dolar ne kadar oldu? Doların seçimlere ilk tepkisi

 

Geçtiğimiz haftayı 4.6770 TL seviyesinden tamamlayan dolar kuru, dün gerçekleşen seçim sonuçlarının ardından Asya piyasalarındaki işlemlerde ilk olarak 4.66 TL'nin altına indi. Kur daha sonra düşüşünü hızlandırarak saat 23.10 itibariyle yüzde 0.8 düşüşle 4.6331'e kadar geriledi. Dolar saat 00.10 itibariyle de 4.60 TL'nin altına sarkarak 4.5957 TL'ye indi. Euro ise 5.3581 TL seviyesini gördü. Sabah saatlerinde ise Dolar yüzde 0,98 kayıpla 4,6313 ve Euro/TL kuru yüzde 0,98 kayıpla 5,4000'la güne başladı.

 

Dolar kuru yurtdışındaki işlemlerde Türkiye'deki seçim sonuçlarına değer kaybederek tepki verdi. Dolar önce 4.6573 TL'ye geriledi. Dolar saat 22.30 itibariyle piyasada 4.6702 TL'den el değiştirdi.

 

Sonrasında yeni bir düşüş dalgası gelirken saat 23.10 itibariyle yüzde 0.8 düşüşle 4.6331'e kadar geriledi. Euro da 5.4534 TL'ye kadar indi. Dolar saat 00.10 itibariyle de 4.60 TL'nin altına sarkarak 4.5957 TL oldu. Euro 5.3581 TL'ye geriledi.

 

 

Borsada vadeli işlemler yüzde 3 primli başladı. Borsa İstanbul'un da benzer oranda bir değerlenme ile güne başlaması bekleniyor. BIST-100 endeksi 17 Nisan'dan 22 Haziran'a kadar geçen yaklaşık iki ayda yüzde 13.4 düştü ve cuma günü 95,852 puandan kapandı.

 

**SABAH SAATLERİNDE DE DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

TL gelişen ülke kurların da dolara karşı bu sabah en çok yükselen para birimi. Uluslararası işlemlerde 4.5868'e kadar inen kur, bu sabah da aşağı yönlü hareketini kuvvetlendirerek sürdürüyor. Dolar 4.5343 seviyelerine kadar geldi. Benzer şekilde TL, euro karşısında da değerleniyor. Euro/TL, 5.28 seviyelerine kadar çekildi.

 

mehmet-simsek-tweet1

 

Dolar/TL Erdoğan'ın bir söyleşisinde Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmesiyle "para politikalarında daha etkin bir başkan" görüntüsü vermeye mecbur olduğunu söylemesiyle piyasalarda sert dalgalanmalar gözlenmiş, dolar/TL 23 Mayıs'ta 4.9290 ile tarihi zirveyi görmüştü.

TL varlıklar üzerine beklentilerin şekillenmesi noktasında seçim sonrası açıklamalar önemli olacak.

 

GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, DÜNYA'ya yaptığı değerlendirmede, "Piyasa belirsizliği sevmez, seçimin ilk turda neticelenmesi de piyasanın önündeki bir belirsizliği kaldırdığı için ilk tepkiler olumlu görünüyor. Asya seansında girilen ilk kotasyonlar dolar/TL kurunda gerilemeye işaret ediyor 4.60’ın altı fiyatlamalar görüyoruz. Tabii Türkiye’de bankalararası işlemlerin başlaması ve Londra işlemlerinin başlaması ile beraber daha net bir resim ortaya çıkacaktır. Piyasa seçim sonrasında, seçim öncesindeki belirsizliğin ortadan kalkıp kalkmadığına bakar, bu bakımdan kısa vadeli fiyatlamaların TL varlıkları açısından olumlu olması beklenir."

 

"Piyasa, ekonomi söylemlerini bekleyecek"

 

İntegral Yatırım Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu ise şunları söyledi;

 

 

"Öncelikle seçimlerin sona ermesi ile birlikte piyasalar üzerindeki seçim belirsizliğinin ortadan kalkmış olması olumlu. Son bir haftadır seçim belirsizliğinin yarattığı baskıyı fiyatlamalar üzerinde hissediyorduk. Özellikle Meclis aritmetiği ile başkan arasında zıt bir oluşum olabileceğine yönelik belirsizliklerin borsada fiyatlandığını düşünüyorum. Belirsizliğin sona ermiş olması ile piyasaların ilk tepkisinin pozitif olabileceğini söylemek mümkün. Borsada yükseliş ve dolar kurunda düşüş görebiliriz. Ancak bunun ne derece şiddetli ve sürekli olacağını göreceğiz. Piyasaların bu olumlu tepkinin ardından özellikle ekonomi konusunda yapılacak söylemleri bekleyeceğini ve izleyeceğini düşünüyorum. Para politikası ve faizler konusunda verilecek mesajlar özellikle yakından takip edilecek. Diğer yandan ekonomi yönetiminde yer alacak kadro ve isimler piyasaların bekle gör sürecinde izlenecektir diye düşünüyorum. Orta vadede ise atılacak adımlar ve piyasalara verilecek güven önemli olacak. Buna ek olarak Mecliste yasama konusunda AK Parti'nin bir ittifaka gitme zorunluluğu doğmuş görünüyor. Bu durum piyasalarda olumlu fiyatlamayı engellemez ancak sınırlandırabilir. Orta vadede yasama konusunda nasıl bir uyum oluşacağı önemli olacak görünüyor. Bunun ötesinde kısa vadede daha öncelikle ekonomi ve para politikasındaki söylemler önemli olacaktır.

 

Endekste 98300 seviyesindeki 22 günlük ortalama ilk tepki yükselişinde test edilebilir. BIST100 endeksinin ilerleyen günlerde 98300 seviyesi üzerine yerleşmesi durumunda ise gelecek haftalarda 102000 bölgesindeki 50-günlük ortalama direnci yeni bir hedef olabilir. Buna karşın endeksin 98300 seviyesini geçmekte başarısız kalması durumunda ise kar satışları etkili olabilir. Dolar kurunda ise 4.62 seviyesindeki ortalama desteğinin altında seyirler oluşması durumunda ilerleyen süreçte 4.45 seviyesindeki destek noktasına doğru gerileme devam edebilir. Buna karşın USDTRY'nin 4.62 desteğinin altına gerilemede başarısız kalması durumunda ise yeniden yukarı tepki yükselişleri görebiliriz. Tabii global piyasalardaki seyirlerin ve atmosferin hangi yönde etkili olacağı önemli olacak."

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: , Dolar, ne, kadar, oldu?, Doların, seçimlere, ilk, tepkisi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv