Haber Detayı
21 Ekim 2016 - Cuma 10:32 Bu haber 3796 kez okundu
 
DTÖ TÜRKİYE'YE 'GELİŞMİŞ EKONOMİ' DEDİ
SANAT Haberi


Dünya Ticaret Örgütü kobileri ele aldığı "2016 Dünya Ticaret Raporu"nu yayımladı. Raporda "Genellikle bir gelişmekte olan/yükselen ekonomi olarak sınıflandırılan Türkiye kimi zaman gelişmiş gibi ele alınıyor, çünkü o bir OECD üyesi" satırları yer aldı.

ANKARA(ANKA) - Orhan Aysezen - Dünya Ticaret Örgütü, Türkiye'nin ait olduğu ekonomik gelişmişlik düzeyini tanımlarken, "kimi zaman gelişmiş ekonomi gibi ele alınıyor" ifadesi kullandı.

Dünya Ticaret Örgütünün (DTÖ, WTO) "KOBİ'ler için Ticaret Sahalarının Eşitlenmesi" başlığını taşıyan "2016 Dünya Ticaret Raporu" yayımlandı.

Raporun "Doğrudan ticarette KOBİ'lerin yeri" başlıklı bölümde şöyle denildi:

"Girişimin Niteliğine Göre Ticaret (TEC) veritabanı, partner ülke/bölge ve ekonomik sektörler itibarıyla ihracat ve ithalatın dağılımını ortaya koyuyor. TEC veritabanında dolar cinsinden kaydedilen ticaret verileri, toplam yapılmasını kolaylaştırıyor ancak ülke bilgileri çoğunlukla gelişmiş ülkelerle sınırlı. Buna bir istisna genellikle bir gelişmekte olan/yükselen ekonomi olarak sınıflandırılan ancak kimi zaman bir OECD üyesi ülke olmasından dolayı gelişmiş gibi ele alınan Türkiye."

-TÜRK İHRACATINDA KOBİ PAYI 'GELİŞMİŞLERLE' YARIŞIYOR-

İşletme boyutu itibarıyla "doğrudan ticaret" kavramını inceleyen DTÖ raporu, şu bilgileri verdi:

"-Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin ihracattaki payları az sayıda ülkede yüzde 50 çıtasını önemli ölçüde aşıyor. Rakamlar Estonya için yüzde 69, Türkiye için yüzde 63, Kıbrıs (Rum Kesimi) için yüzde 61 ve İrlanda için yüzde 57. Türkiye hariç olmak üzere, ihracatta en büyük kobi payına sahip ülkeler AB üyeleri. Kıyaslanırsa, Kanada gibi AB üyesi olmayan bir ülkenin payı yüzde 29, ABD'nin ise yüzde 28 ve bu rakamlar önemli ölçüde düşük.

-2013'te, 'Girişimin Niteliğine Göre Ticaret' (TEC) veritabanında yer alan gelişmiş ülkelerin ihracatındaki mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeler payı, toplamda yüzde 34 idi. İthalat tarafında benzer pay yüzde 38 olmuştu. Bu payların genelde gelişmekte olan bir ekonomi olarak sınıflandırılan ancak bir OECD üyesi olan Türkiye'yi de kapsadığına dikkat edin...

-OECD TEC veritabanı, çoğunlukla, sektör, boyutuna göre ait olduğu sınıf ve ortakları itibarıyla, 32 gelişmiş ülkedeki (28 AB üyesi artı Kanada, Norveç, Türkiye ve ABD) ticari girişimlerin sayısıyla ihracat ve ithalat değeri hakkında bilgi temin ediyor."

Raporda "Çin'in gelişmiş ülke kobilerinin ihracat ve ithalatındaki payı, sırasıyla yüzde 7 ve yüzde 22 olmak üzere önemli ölçüde yükseldi, tıpkı Hindistan, Rusya ve Türkiye gibi diğer yükselen piyasaların paylarında olduğu gibi" satırları da yer aldı.

-RAPORDA NE VAR?-

DTÖ'nün 2016 Dünya Ticaret Raporu'nda öne çıkan bazı saptamalar şöyle:

"-Kobilerin çalışan sayısı 10 ile 250 arası değişiyor. 10'a kadar çalışanı bulunanlara mikro firmalar deniliyor. Ama bu konuda ülkeler arasında bir netlik yok.
-Ülkelerin büyük bölümünde kobiler istihdamın önemli bölümünü taşıyor.
-Kobiler iş kalitesi ve verimlilik anlamında zorluklarla karşı karşıya.
-Kobiler inovasyondan önemli yararlar sağlıyor, piyasalara girişleri de başkalarının inovasyonlarını tahrik ediyor.
-Ticaret, kobiler dahil, firmalar tarafından en yaygın biçimde seçilen uluslararasılaşma biçimi.
-Gelişmekte olan ülkelerde kobilerin ticarete doğrudan katılımları, taşıdıkları öneme uygun seviyede değil.
-İhracatçı ve ithalatçıların çoğunluğunu oluşturmaları gerçeğine karşın gelişmiş ülkeler ticaretinde kobiler, büyük firmalarla kıyaslandığında görece daha küçük yer tutuyor.
-E ticaretin gelişmesi, kobilerin ihracat fırsatlarında genişleme vaadediyor ve onlara bir zamanlar büyük çokuluslu firmalar için ayrılmış olan küresel varolmayı getiriyor.
-Daha küçük girişimlerin ihracata girmeleri zaman alıyor.
-Beklenmedik bir şekilde kobiler büyük firmalardan daha yüksek gümrüklerle karşılayabiliyor.
-Şeffaflığın fazla bulunmaması ve elverişsiz sınır prosedürünün kobiler için büyük engeller oluşturduğu görülüyor.
-Bilgiye ve dağıtım kanallarına erişim de kobilerin önündeki önemli ticaret engelleri.
-Finansmana eksik ya da yetersiz erişim de kobilerin biçimsel gelişimlerini ve elde edecekleri ticari fırsatları güçlü bir şekilde engelleyebiliyor.
-Ulaşılabilir ticari finansman, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki kobiler için en fazla şikayet edilen darboğazlardan biri.
-Kobiler büyük girişimlere göre internette daha varlar. İnternet üzerinden satışların karşılaştığı ilk engel iletişim altyapısına erişim ve parasal olarak buraya ulaşılabilirlik.
-Kobiler büyük firmalara oranla piyasalardaki çöküşlerden daha fazla etkileniyor." 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: DTÖ, TÜRKİYE'YE, 'GELİŞMİŞ, EKONOMİ', DEDİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
İki kişiyi aşan, bir başkasına da söylenen her sır, yayılır.


Mevlana
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv