Haber Detayı
04 Aralık 2015 - Cuma 13:22 Bu haber 13653 kez okundu
 
‘DÜŞLER ENGELSİZ’ SERGİSİ ANKARA’YA TAŞINIYOR!
SANAT Haberi


Atlas Halı’nın Türkiye’deki görme engellilerle ilgili farkındalık yaratmayı amaçlayan “Düşler Engelsiz” adını taşıyan sosyal sorumluluk projesinin özel sergisi, İstanbul’un ardından Ankara’ya taşınıyor.

Türkiye’deki görme engellilerle ilgili farkındalık yaratmayı ve görme engelliler için özel üreteceği serinin tüm tasarımlarının da bizzat görme engelliler tarafından yapılmasını sağlamayı amaçlayan; benzer özgür platformlar yaratılmasına öncülük eden “Düşler Engelsiz” projesine duyarlılık gösteren kurumlardan biri de ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) oldu.

Atlas Halı’nın, TURGED (Türkiye Görme Engelliler Derneği) öncülüğünde Türkiye Körler Federasyonu, Altı Nokta Körler Derneği ile işbirliği yaparak, en önemli endüstri tasarımcılarının destekleri ve kendi tasarım kadrosu ile birlikte düzenlediği uygulamalı atölye çalışmalarında görme engellilerin bizzat ortaya koyduğu tasarımlardan üretilen halı koleksiyonunu “Düşler Engelsiz”; Ankara’da ODTÜ’de sergilenecek.

60 yıldır öğretim hizmetini evrensel standartlarda yürüterek değerli bilgilerle donatılmış bireyler yetiştiren, Türkiye’nin rekabeti yüksek sayılı üniversitelerinden ODTÜ’nün Kültür ve Kongre Merkezi Büyük Fuaye alanında, 08-18 Aralık tarihleri arasında gezilebilecek olan “Düşler Engelsiz Sergisi”; benzersiz bir koleksiyon sunuyor.

Atlas Halı’nın “Düşler Engelsiz” projesini uzun soluklu bir projeye dönüştürecek adımları atmaya devam ettiklerini aktaran Atlas Halı Genel Müdürü Dr. Meriç Bebitoğlu, “Görme engelli dostlarımızın düşlerinin eşsiz birer tasarıma dönüştüğü Bursa Mudanya’daki 28 Şubat- 1 Mart 2015 tarihindeki iki günlük uygulamalı atölye çalışmasında ortaya çıkan desenlerden özel bir koleksiyon üretmek üzere yola çıktık. Projemizin ikinci atölye çalışmasını da, 15-19 Haziran tarihleri arasında, yine TURGED ve Marmara Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirdik. Dört gün süren uygulamalı atölye çalışmasında, bu kez görme engelli dostlarımız düşlerini, duygularını ilmek ilmek halı dokuma tezgahlarında dokudular. Ülkemizin en önemli endüstri tasarımcıları ve kendi tasarım kadromuz ustalıklarını bu kez görme engellilerin anlatımlarını tasarıma dönüştürmek için kullandılar; değerli desteklerini verdiler. Her iki uygulamalı atölye çalışmasında, görme engellilerimizin düşüncelerinden, düşlerinden ortaya çıkan desenlerden özel bir koleksiyon ürettik” dedi.

-“DÜŞLER ENGELSİZ” ADIM ADIM BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK-

Görme engellilerin duygu ve düşüncelerine dikkat çekmeyi amaçlayan sosyal sorumluluk bilinci ve idealist bir yaklaşım taşıyan bu özel koleksiyon ile tasarımın sonsuz özgürlüğünü, düşlerin önünde hiçbir engelin olamayacağını bir kez daha kanıtladıklarını aktaran Bebitoğlu, “Düşler Engelsiz” sergisini, ilk olarak engelli yolculara rahat ve güvenli uçuş yapabilmelerine imkan veren özel bir mimari ile inşa edilmiş olan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda açtıklarını; ikinci adımı da projeye gönüllü destek vererek sergi alanını açan ODTÜ ile attıklarını ve her iki kuruma da desteklerinden dolayı teşekkürlerini sunduğunu söyledi.

“Düşler Engelsiz”i ülke içinde birçok şehre götüreceklerini de kaydeden Bebitoğlu, “Görme engelli dostlarımıza farkındalık yaratacak yeni ve özgün, dikkat çekici adımlar ekleyerek Düşler Engelsiz projemizi 2016’ya da taşıyacağız” dedi. (ANKA)

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ‘DÜŞLER, ENGELSİZ’, SERGİSİ, ANKARA’YA, TAŞINIYOR!,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
İnsan öldüğü zaman üç şey hariç ameli kesilir: Sadaka-i cariye, faydalanılan ilim, salih evlat.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv