Haber Detayı
30 Mart 2017 - Perşembe 13:06 Bu haber 4044 kez okundu
 
ERDOĞAN’IN CANLI YAYINDA İMZALADIĞI KARAR YÜRÜRLÜĞE GİRDİ
YAŞAM Haberi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı yayında imzaladığı güzellik uzmanlarının işyeri açması ile ilgili yönetmelik değişikliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın düzenlenen bir etkinlikte, canlı yayında, güzellik uzmanlarının tıbbi cihaz kapsamına girmeyen cihazları kullanarak tıbbi amaçlı olmayan işlemleri yapabilmesi ve bu uzmanların sahip olması gereken belgeleri düzenleyen Bakanlar Kurulu kararını imzalamasının ardından değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı.

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile güzellik salonlarına epilasyon ve depilasyon işlemlerinde kullanılmak üzere alınan cihazların yıllık olarak her yılın Aralık ayı sonundan itibaren, sorumlu müdür veya işletme yetkilisi tarafından valilik aracılığı ile il sağlık müdürlüğüne ve konuyla ilgili yetkili olan idareye bildirilecek. İşletmeye yeni bir cihaz alınması halinde ise alım gerçekleştikten sonra 10 iş günü içerisinde yetkili idareye bildirilecek.

Güzellik salonlarında yetkili idarelerce yapılacak denetimlerde il sağlık müdürlüğü temsilcisi de yer alacak. Denetimlerde foto epilasyon cihazlarının nanometre ağırlığını tespit etmek için joulmetre ölçüm aleti ve benzeri aletler kullanılacak.

Söz konusu değişiklikle, Tıbbi amaçlı olmayan epilasyon ve depilasyon işlemleri için, cihazları kullanacak kişilerin üniversitelerin ilgili alanlarından mezun olduğuna dair diploma veya lisans veya ön lisans alan ve mesleki yeterlilik belgesinden birine sahip olması zorunlu tutuldu. İlgili diplomanın yurtdışından alınmış olması durumunda ise, ilgili mevzuata göre denkliğinin kabul edilmiş olması şartı aranacak.

Önceden alınmış olan diplomalar ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bilinen diplomalar ve kurs bitirme belgeleri müktesep hak kapsamında değerlendirilecek.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: , ERDOĞAN’IN, CANLI, YAYINDA, İMZALADIĞI, KARAR, YÜRÜRLÜĞE, GİRDİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Özlü Sözler
Arar idim Allah’ı buldum.. Buldum da ne oldu?..


Yunus Emre
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv