Haber Detayı
18 Nisan 2018 - Çarşamba 09:25 Bu haber 785 kez okundu
 
ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI O MİLLETVEKİLLERİNİ ZORLAYACAK
SİYASET Haberi


 Erken seçim çağrısı en çok o milletvekillerini zora sokacak

Devlet Bahçeli'nin erken seçim çağrısı ile yerel seçimler için adaylığını duyuran milletvekillerinin de planı değişecek. TBMM’den erken seçim karar çıkması halinde cumhurbaşkanlığı ve genel seçim, Mart 2019’daki yerel seçimlerden önce yapılacak. Bu da aday adaylığını açıklayan vekilleri zora sokacak.

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 26 Ağustos’ta erken seçim çağrısı yapması, yerel seçimler öncesi belediye başkan adaylığını açıklayan milletvekillerinin önüne iki seçenek getirecek. TBMM’den de bu yönde karar çıkması durumunda, genel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimi, 2019 Mart ayındaki yerel seçimlerden önce yapılacak. Gelecek yerel seçimler için CHP’de pek çok milletvekili şimdiden belediye başkan aday adaylığını açıkladı. Sadece büyükşehir belediye başkanlıkları için değil, diğer il ve ilçe belediyeleri için de milletvekillerinin rekabet içinde olduğu konuşuluyor.

 

İKİ SEÇENEKLERİ VAR

 

Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçiminin erkene alınması durumunda, belediye başkanı olmak isteyen milletvekillerini iki seçenek bekliyor. Milletvekilleri ya genel seçimde aday olmayıp siyaset hayatlarına belediye başkan aday adayı olarak devam edecekler ya da belediye başkanlığı yarışından çekilecekler ve milletvekili adayı olacaklar. Gazete Habertürk'ten Fırat Tur'un haberine göre CHP milletvekilleri Akif Hamzaçebi, Gürsel Tekin, Aykut Erdoğdu ve Mahmut Tanal daha önce İstanbul Belediye Başkanlığı için aday adaylıklarını açıkladı. Ankara’da da Levent Gök, resmi olarak açıklamasa da bazı konuşmalarında büyükşehir belediye başkanlığı için aday olduğunu belirtmişti.

 

SANDALYE SAYISI EKSİLİYOR

 

Milletvekillerinin belediye başkanlığına aday olmaları durumunda istifa etmeleri gerekmiyor. Ancak milletvekilinin belediye başkanı seçilmesi halinde, partisinin parlamentodaki sandalye sayısı eksiliyor. Milletvekili seçimlerinin erkene alınması durumunda, parti liderlerinin ve yönetiminin, belediye başkanlığına aday olacak kişiyi milletvekili seçimlerinde aday göstermeyebileceği belirtiliyor.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ERKEN, SEÇİM, ÇAĞRISI, O, MİLLETVEKİLLERİNİ, ZORLAYACAK,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Ölür ise ten ölür, canlar ölesi değil…"


Yunus Emre
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv