Haber Detayı
22 Nisan 2018 - Pazar 15:10 Bu haber 876 kez okundu
 
EROĞAN'IN ÇAĞRISI YASTIK ALTINDAN 4.4 TON ALTINI ÇIKARDI
EKONOMİ Haberi


  •  
  •  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın geçtiğimiz yıl yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması yönünde yaptığı çağrı üzerine halk Ziraat Bankası şubelerine koştu. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasında ikinci ihraç döneminin tamamlandığını belirterek, "Bu dönemde 10 bin 500 vatandaşımız, yaklaşık 2 ton altını yastık altından çıkardı. Geçen yıl gerçekleştirilmiş ilk ihraçla birlikte yaklaşık 4,4 ton altın ekonomiye kazandırılmıştır. Bu tutarın güncel altın fiyatlarıyla karşılığı yaklaşık 770 milyon liradır." dedi.

 

 

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı  Mehmet Şimşek,  yaptığı açıklamada, 26 Mart'ta başlayan ve 81  ilde 324 şubede 4 etap halinde gerçekleştirilen altıntahvili ve altına dayalı  kira sertifikası ikinci talep toplama sürecinin 20 Nisan itibarıyla  tamamlandığını söyledi.

Bu dönemde yaklaşık 10 bin 500 vatandaşın, 2 ton altınını yastık  altından çıkararak, Hazinenin bu iki enstrümanına yatırım yaptığına işaret eden  Şimşek, geçen yıl gerçekleştirilen ihraçlarda olduğu gibi bu dönemde de  taleplerin yarısından fazlasının altına dayalı kira sertifikasına geldiğini  bildirdi.

Şimşek, ikinci ihraçta taleplerin yüzde 57,9'unun altına dayalı kira  sertifikasına, yüzde 42,1'nin altın tahviline yönelik olduğunu belirterek, "Geçen  yıl gerçekleştirilmiş ilk ihraçla birlikte yaklaşık 4,4 ton altın yastık altından  çıkarılarak ekonomiye kazandırılmıştır. Bu tutarın güncel altınfiyatlarıyla  karşılığı yaklaşık 770 milyon liradır." diye konuştu.

KADINLARIN İLGİSİ DEVAM ETTİ 

Altın tahvili ve kira sertifikasına kadın yatırımcı ilgisinin daha  yüksek olmaya devam ettiğini vurgulayan Şimşek, "Kadın vatandaşlarımızdan gelen  talep yüzde 55,2, erkeklerden gelen talep yüzde 44,8 düzeyindedir. Yatırımcıların  yüzde 48,9'unu 25-44 yaşındaki vatandaşlar oluşturmuştur." ifadesini kullandı.


"İHRAÇLARA DEVAM EDECEĞİZ" 

Yastık altında kalmış, sisteme kazandırılmamış her değerin  değerlendirilmesinin ekonomi açısından büyük önem arz ettiğini vurgulayan Şimşek,  "Bu açıdan yastık altından sisteme kazandırılan her altını çok değerli buluyoruz.  Bunun uzun soluklu bir proje olduğunun bilincindeyiz. İkinci ihraç döneminde  vatandaşlarımızın gösterdiği yoğun ilgi bu yatırımaraçlarının geleceği açısından  bizi mutlu etti." değerlendirmesinde bulundu.

Şimşek, bunun milli bir proje olduğunu dile getirerek, Türkiye'nin  ekonomik refahına katkı sağlamak, ülke rezervlerini artırmak amacıyla gelecek  dönemlerde de bu ihraçlara devam edeceklerini bildirdi.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: EROĞAN'IN, ÇAĞRISI, YASTIK, ALTINDAN, 4.4, TON, ALTINI, ÇIKARDI, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Dünyada bir garip veya bir yolcuymuş gibi yaşa


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv