Haber Detayı
17 Nisan 2018 - Salı 10:45 Bu haber 845 kez okundu
 
Ezidi komutan resti çekti: Türkiye'ye karşı savaşmayız
GÜNDEM Haberi


7 bin kişilik Ezidhan Savunma Gücü Komutanı Şeşo, Irak'ın kuzeyindeki Sincar'da terör örgütü PKK'ya yönelik olası bir operasyonda Türkiye'ye karşı savaşmayacaklarını açıkladı.

Irak'ın Sincar kentindeki varlığını sürdürdüğü belirtilen terör örgütü PKK'ya bölgedeki Ezidilerden tepki geldi. Türkiye’nin Afrin’den sonra buradaki örgüt üslerine de operasyon yapmasının gündeme gelmesi üzerine Ezidiler, terör örgütü PKK’ya bir an önce bölgeyi terk etmesi çağrısı yaptı.

 

 

Akşam gazetesinden Şakir Aydın'ın haberine göre, Ezidiler, Ankara’nın, Sincar’a düzenleyeceği olası bir operasyonda PKK’ya destek vermeyeceklerini açıklayarak rest çekti.

 

7 BİN EZİDİNİN KOMUTANI

 

DEAŞ’la mücadele etmek amacıyla oluşturulmuş binlerce silahlı Ezidi'den oluşturulan Ezidihan Savunma Gücü Komutanı Haydar Şeşo, yaptığı açıklamada, halkın PKK’yı bölgede istemediğini söyledi. 7 bin kişilik Ezidihan Savunma Gücü’ne komutanlık eden Şeşo şöyle konuştu: Türkiye Afrin’den sonra Sincar’a da bir operasyon yapabileceğini açık şekilde dile getiriyor. PKK bir an önce bölgeyi terk etmeli. Türkiye’nin bölgede PKK’yı hedef alacağı olası bir operasyonda örgüte destek vermeyeceğiz. Türkiye, PKK’yı düşman olarak görüyor. O yüzden Türkiye’ye karşı savaşmayacağız.

 

DEAŞ BİTTİ, ONLARIN ZULMÜ BAŞLADI

 

Bölge halkının terör örgütü PKK’ya olan bakış açısının zamanla değiştiğini anlatan Şeşo şunları söyledi: “İlk geldiklerinde halk kendilerini kurtaracaklarını düşündü. Ancak DEAŞ biter bitmez PKK zulmü başladı. Örgüt, bölge halkına çok zarar verdi. Halk zulüm gördü. Ezidiler de bunlara şahit oldukça PKK’ya olan bakış açıları da değişti. Çünkü halk örgütün ne olduğunu, neyi amaçladığını çok daha iyi anlamaya başladı.”

 

 

ÇOCUKLARI ZORLA GÖTÜRDÜLER

 

DEAŞ nedeniyle Sincar’ı terk eden binlerce Ezidi ailenin daha sonra PKK korkusuyla evlerine geri dönemediğini hatırlatan Şeşo “Küçük yaştaki çocuklarımızı kandırıp kaçırdılar. Bunların beynini yıkayıp örgüte kattılar. Kimilerini zorla aldılar. Bölgeden göç etmiş binlerce Ezidi, çocuklarının PKK tarafından kendilerinden alınmasından korktukları için evlerine geri dönemedi” dedi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Ezidi, komutan, resti, çekti:, Türkiye'ye, karşı, savaşmayız,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Ölüm değişmiyor. Firak, bekaya kalbolup başkalaşmıyor.


Bediüzzaman Said Nursi
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv