Haber Detayı
26 Şubat 2014 - Çarşamba 17:39 Bu haber 2991 kez okundu
 
FLAMENKONUN EN GÜÇLÜ KADIN FİGÜRLERİNDEN MARÍA PAGÉS “ÜTOPYA“SI İLE CEMAL REŞİT REY’DE
BİLİM Haberi


İSTANBUL -Flamenkonun en güçlü kadın figürlerinden María Pagés, 1 Mart’ta son gösterisi ‘Ütopya’ ile İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda İstanbullularla buluşuyor. Şubat ayını caz ve klasik müzik ağırlıklı olarak özel konser ve festivallerle tamamlayan Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Mart ayını da özel bir programla açıyor. Tüm zamanların en ünlü dansçılarından biri olarak bilinen María Pagés, son gösterisi Ütopya ile Cemal Reşit Rey’de sanatseverlerin karşısına çıkacak.Etkileyici gösterinin koreografisi ve yönetimini de María Pagés’e ait. 
Profesyonel kariyerine efsane haline gelmiş dünyaca ünlü dansçı Antonio Gades topluluğunda başlayan Pagés, ‘Carmen’, ‘El Amor Brujo’ ve ‘Flamenko’ gibi çeşitli projelerde yer aldı. Flamenko’da kendine has bir tarzı olan ve ‘sonsuz kollu dansçı’ olarak adlandırılan Pagés, 1990 yılında kendi kurduğu dans topluluğu ile çalışmalarını sürdürüyor.‘Ütopya’ ise María Pagés’in son gösterisi olarak sanatsal ve etik açıdan hayata ayak uyduramamayı sorguluyor.Dayanışma, taahhüt, sürgün ve hayatın kısalığını irdeleyerek, insanın kainat düzeni içinde küçük kalışını, sefillikleri ve güzelliklerine karşı kayıtsızlığını sorgulayan bir eser özelliğini taşıyor. Gösterinin çıkış noktası olan değişimin hayal gücü ve ideallerin peşine düşmek, eserde en çok vurgulanmak istenen öğe oluyor. 
Flamenko dansları Oscar Niemeyer’in çizimlerinin yaratıcılığıyla hareket ediyor ve gösteri için özel olarak hazırlanan ve canlı çalınan müziklerde gösteriyi zenginleştiriyor. Özellikle Oscar’ın imzasını taşıyan ve şarkıcı, şarkı yazarı Fred Martins’in söylediği “Tranquilo com a vida” adlı samba şarkısıyla gösteriler renklenecek. Saat 20.00’’de başlayacak gösterinin biletleri 100 TL ile 40 TL arasında değişiyor.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
İman iki eşit parçadır. Yarısı sabır,yarısı şükürdür.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv