Haber Detayı
06 Mart 2017 - Pazartesi 14:50 Bu haber 5504 kez okundu
 
GK BAŞKANI BAĞLI: BEŞ BANKA 1,5 MİLYON EMEKLİMİZE PROMOSYONUNU ÖDEMİŞ DURUMDA
ÇALIŞMA HAYATI Haberi


Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Selim Bağlı, emeklilere promosyon ödemesinde 3 yıl taahhüt dışında bir şart olmadığını vurgulayarak, “14 banka ve PTT şu ana kadar bizim protokolde şartların kaldırılmasına ilişkin talebimize olumlu cevap verdiler. Son aldığımız rakamlara göre, 8 bankamız 2,5 milyona yakın bir emeklimizden taahhüt aldı. Şu ana kadar beş bankamız da yaklaşık 1,5 milyon emeklimize promosyonunu ödemiş durumdalar” dedi.

SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı, NTV canlı yayınında Ahmet Ergen’in emekli promosyonu ödemelerine ilişkin sorularını yanıtladı. Emeklilerin promosyon alabilmeleri için maaşlarını üç yıl anlaştıkları bankadan almaları şartı dışında hiçbir şartın söz konusu olmadığını vurgulayan Bağlı, “11 milyon 834 bin- 835 bin civarında emeklimiz söz konusu. Bu yaklaşık nüfusumuzun yüzde 12,5-13’üne tekabül ediyor. Geçen yıl 185 milyar TL emekli maaşı ödemesi gerçekleştirdik. 2017 yılı bütçesinde de 206 milyar TL emekli maaş ödememiz planlanmış durumda. Merkez yönetim bütçesinin 580 milyar TL olduğunu düşündüğümüzde aslında, merkez yönetim bütçesinin üçte biri büyüklüğünde bir fon söz konusu” dedi.

-“1,5 MİLYON EMEKLİYE PROMOSYONU ÖDENMİŞ DURUMDA”-

Daha önce 26 banka ile çalıştıklarını, geçen yıl 185 milyar TL’nin 26 banka ve PTT üzerinden ödendiğini, hatırlatan Bağlı, süreci şöyle anlattı:

“Önce kamu bankalarıyla bir protokol yapıldı. Minimum zeminler tespit edildi. Belli şartlar söz konusuydu Sayın Bakanımızın emeklilerden aldığı geri bildirimlere bağlı olarak talimatı oldu. İlgili bankalarla görüştük. Bu konuda gerekli kolaylaştırıcı düzenlemeler yapmamız gerektiğini kendilerine ilettik. 14 banka ve PTT şu ana kadar bizim protokolde şartların kaldırılmasına ilişkin talebimize olumlu cevap verdiler. Buna göre protokolü düzenleyecekler.

Son aldığımız rakamlara göre, 8 bankamız 2,5 milyona yakın bir emeklimizden taahhüt aldığını biliyoruz. Şu ana kadar beş bankamız da yaklaşık 1,5 milyon emeklimize promosyonunu ödemiş durumdalar.

11 milyon 800 bin civarında emekliye yapılacak ödeme minimum 4,7 milyar TL’lik bir meblağa denk geliyor. Bizim minimum olarak kabul ettiğimiz 300, 375 ve 450 TL civarındaydı. Bankalar bunun dışında kendi aralarında, emeklilerimizi kendilerine çekmek için daha yüksek meblağlar verebilirler. Bize gelen duyumlar bankaların bu konuda ciddi rekabet içerisinde oldukları.”

-PROMOSYON ÖDEMELERİ BİR YAKININDAN EMEKLİ MAAŞI ALANLARI DA KAPSAYACAK-

Promosyon ödemesinin, bir yakınından emekli maaşı alanları kapsayıp kapsamayacağına ilişkin soruya Bağlı, “Bizde emekli maaşı alan herkes promosyon kapsamına giriyor” diye yanıt verdi.

Emekli promosyonu almak için anlaştığı bankadan 3 yıldan önce ayrılan emeklilerin duruma ilişkin ise, “Bankayla anlaşma yaptı, mutabakata vardı. İki yıl boyunca maaşını orda tuttu, promosyonunu da zaten almıştı. İki yıl sonra başka bir bankaya geçti. Geride kalan bir yıla isabet eden promosyonu geriye ödemek zorunda” dedi

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: GK, BAŞKANI, BAĞLI:, BEŞ, BANKA, 1,5, MİLYON, EMEKLİMİZE, PROMOSYONUNU, ÖDEMİŞ, DURUMDA,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Çizik bir elmas, çizik olmayan bir çakıl taşından daha iyidir.


KONFİÇYÜS
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv