Haber Detayı
25 Mart 2019 - Pazartesi 22:09 Bu haber 1611 kez okundu
 
Golan Tepeleri'nin stratejik önemi ne?
sabah.com
DÜNYADAN Haberi


ABD Golan Tepeleri açıklamalarıyla neyi hedefliyor?

 ABD Başkanı Trump'ın skandal açıklamalarıyla birlikte tekrar gündeme geldi. Peki Golan Tepeleri'nin stratejik önemi ne? Trump bu skandal açıklamaları hangi amaçla yapıyor? 1967 Savaşı'nda büyük bir yenilgi yaşayan Mısır Suriye ve  1973 yılında 'nda ve Golan Tepeleri'nde bulunan  kuvvetlerine saldırdı. 6 Ekim 1973 günü başlayan bu savaş altı gün süren 1967 savaşının yarattıgı tepkinin bır sonucuydu. İsrail Altı Gün Savaşı'ndan, isgalindeki toprakları yaklasık üç kat genişleterek çıkmıstı. Golan Tepeleri, 'ün tümü, , Sina Yarımadası ve  İsrail'in eline geçmişti.

 

 Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, " sonsuza kadar bizim kalacak." açıklamasından üç yıl sonra ABD'nin, burayı "İsrail toprağı" olarak tanıması, bölgenin Tel Aviv yönetimi için neden bu kadar önemli olduğu sorusunu yeniden gündeme getirdi.

Bakanlar Kurulu'nu 2016 yılında Golan Tepeleri'nde toplayan Netanyahu, İsrail ve Suriye'nin yanı sıra Lübnan ve 'le de sınır olan bu bölgenin, sonsuza kadar İsrail'e ait kalacağı yönünde açıklama yapmış, dünyaya, burayı "İsrail toprağı" olarak tanıma çağrısında bulunmuştu. İsrail'in o dönemki Golan Tepeleri çıkışı, Suriye'de devam eden iç savaştan yararlanma hamlesi olarak değerlendirilirken, Netanyahu da bu konuda aradığı uluslararası desteği bulamamıştı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Golan, Tepeleri'nin, stratejik, önemi, ne?, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Savaş, hiledir, hileden ibarettir.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv