Haber Detayı
04 Nisan 2017 - Salı 10:52 Bu haber 3827 kez okundu
 
HAKİM VE SAVCI İHRACI RESMİ GAZETE’DE
YAŞAM Haberi


 Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 45 hakim ve savcıyı meslekten ihraç etti.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun ihraç kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Söz konusu kararda, 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) 3. maddesinin 1. fıkrası kapsamında FETÖ/PDY ile iltisak ve irtibatlarının olduğu sabit görülen 45 hakim ve cumhuriyet savcısının meslekte kalmalarının uygun olmadığı ve ayrı ayrı olmak üzere meslekten çıkarılmalarına karar verildiği belirtildi.

HSYK Genel Kurulu tarafından oybirliğiyle alınan kararda, meslekten çıkarılan hakim ve savcıların Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu’nun 33. maddesi uyarınca kararın tebliğ tarihinden itibaren 10 gün içinde yeniden inceleme talebinde bulunabileceği ifade edildi.

Meslekten çıkarma kararının HSYK’ya gelen şikayet, ihbar, inceleme, soruşturma dosyaları ve bu dosyalar hakkında verilen kararlar ve mahallinde yapılan araştırmalar, FETÖ/PDY ile ilintili dosyalarda görev alan hakim ve cumhuriyet savcılarının bu dosyalarda yaptığı işlemler ve verdikleri kararlar, örgüt mensuplarının haberleşme için kullandıkları şifreli programlarda yer alan kayıtlar, cumhuriyet başsavcılıklarınca başlatılan soruşturmalar kapsamında ifadelerine başvurulan hakim ve cumhuriyet savcılarının ifade ve sorgu tutanakları ve soruşturma sürecinde samimi şekilde itirafta bulunan hakim ve cumhuriyet savcılarının beyanlarının birlikte değerlendirilmesi sonucu alındığı vurgulandı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: HAKİM, VE, SAVCI, İHRACI, RESMİ, GAZETE’DE,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Özlü Sözler
Doğruluk bulunmaz sen eğri isen."


Yunus Emre
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv