Haber Detayı
11 Eylül 2016 - Pazar 22:37 Bu haber 4725 kez okundu
 
HER GEÇEN YIL MEMUR MAAŞINDAN BİR KİLO ET KOPARILDI
ÇALIŞMA HAYATI Haberi


Bağımsız Sağlık-Sen tarafından Kurban Bayramı nedeniyle yapılan bir araştırma, son 14 yılda alım gücünün giderek azaldığını, ortalama bir memur maaşıyla alınabilen et miktarının her yıl bir kilogram gerilediğini ortaya çıkardı. Buna göre, 2002 yılında ortalama bir memur maaşıyla 82 kilo kırmızı et alınabilirken şimdi ise ancak 68 kilo kırmızı et alınabiliyor.

Bağımsız Sağlık-Sen’in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı mesleki kazanç verileri ile Türkiye İstatistik Kurumu’nun yıllara göre kırmızı et fiyatlarını kıyaslayarak yaptığı araştırma, memur maaşlarının alım gücünün hangi boyutta azaldığını gözler önüne serdi. Kurban Bayramı nedeniyle kırmızı et fiyatlarının baz alındığı araştırmayla, memur maaşlarında, son 14 yılda, 14 kilogramlık kırmızı et miktarı azalımı olduğu tespit edildi.

-“MEMUR ENFLASYONA YENİK DÜŞTÜ”-

Yapılan araştırmaya göre, 2002 yılında 578 TL olan en düşük memur maaşı ile o yıllarda 7 TL olan karkas kırmızı etten 82 kilogram alınabilirken, 2016’da 2 bin 200 TL olarak uygulanan en düşük memur maaşıyla yalnızca 68 kilogram karkas kırmızı et alınabildiği belirlendi. Açıklamada, “memur maaşından 14 yılda 14 kilogram etin koparıldığı” ifade edildi.

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, memur maaşlarında yaşanan kaybın mağduriyetleri had safhaya çıkardığını ifade ederek, bu yıl birçok memur ve ailesinin kurban vecibelerini yerine getirmekte güçlük yaşadığını kaydetti. Devletin memura bir koyun borçlu olduğunu ifade eden Bayraktar, “Her biri geçim sıkıntısı yaşayan yaklaşık 3 milyon memurun maaşı kuşa döndü. Bayramlarda ikramiye verilmesinin önü açılarak bu kayıplar azaltılmalıdır” dedi. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: HER, GEÇEN, YIL, MEMUR, MAAŞINDAN, BİR, KİLO, ET, KOPARILDI,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Sayfalar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Kendi ayıbını görür ol…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv