Haber Detayı
12 Aralık 2015 - Cumartesi 14:39 Bu haber 15228 kez okundu
 
“HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIK DİYORUZ AMA HER ŞEYİN BAŞI EKONOMİ”
SAĞLIK Haberi


 Sağlık-Sen SASAM Enstitüsü, Kadın Doğum Hekimlerinin mesleki ve özlük sorunlarını düzenlenen çalıştayda tartıştı. Çalıştayda konuşan Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Adem Keskin, “Her kademedeki çalışanlarımız fedakarca çalışıyor. Her şeyin başı sağlık diyoruz ama her şeyin başı ekonomiye bağlı. Ekonomik sıkıntılar, çalışanların hakkını teslim etmede elimizi kolumuzu bağlıyor, kısıtlıyor” ifadelerini kullandı.

Sağlık-Sen SASAM Enstitüsü, Hekimlerin Mesleki ve Özlük Sorunları Çalışmaları kapsamında, Kadın Doğum Hekimlerinin mesleki ve özlük sorunlarını tartışmak için çalıştay düzenledi. Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları ve Doğum Evi’nde düzenlenen çalıştaya Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Adem Keskin, Sağlık-Sen Genel Başkan Vekili Semih Durmuş, Genel Başkan Yardımcıları Mustafa Örnek, İdris Baykan, Abdülaziz Aslan, Hastane Yöneticisi Leyla Mollamahmutoğlu ve kadın doğum uzmanı doktorlar katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Müsteşar Yardımcısı Adem Keskin, sağlık gibi zor ve ulvi bir görevi yürüttüklerini, sağlık yönetiminin, hem finansmanı hem de operasyonu bakımından zor bir hizmet alanı olduğunu belirtti. Müsteşar Yardımcısı Keskin, bu hizmeti yürütmede pay sahibi olan bütün saha çalışanlarına teşekkür ederken, “Her kademedeki çalışanlarımız fedakarca çalışıyor. Her şeyin başı sağlık diyoruz ama her şeyin başı ekonomiye bağlı. Ekonomik sıkıntılar, çalışanların hakkını teslim etmede elimizi kolumuzu bağlıyor, kısıtlıyor” ifadelerini kullandı.

-“BÜTÜN PAYDAŞLARIN TALEPLERİNİ DİKKATE ALIYORUZ”-

Gece gündüz çalışmalarına rağmen şu anda istedikleri ve planladıklarının çok azını realize edebildiklerini dile getiren Keskin, “Hekimlerimizin iş güvenliği, çalışma şartları, şiddet ve emeklilik her zaman masamızın üzerinde duruyor. Her torba yasa çalışmasında bunları gündeme getiriyoruz. Bir kısmını başardık, bir kısmı halen masamızda duruyor. Sendikaların taleplerine önem veriyoruz. Katılımcı demokrasi açısından biz bütün paydaşların taleplerini dikkate almaya çalışıyoruz. Bunlar bizim karar ve politikalarımızla yönlendirici oluyor. Bu çalıştayın da konuları içinde yer alan yıpranma payı, emekliliklerin biraz daha iyileştirilmesi, çalışma şartlarının iyileştirilmesi öncelikli konularımız arasında bulunuyor” açıklamasında bulundu:

Sağlık-Sen Genel Başkan Vekili Semih Durmuş ise konuşmasında, Sağlık-Sen’in çözüm odaklı, vizyoner bir sendikacılık yaptığını, bu çalıştayların amacının da sorunların tespit edilerek çözüm önerilerinin sahanın görüşleri doğrultusunda hazırlanarak çözüme katkı sunmak olduğunu aktardı.

-“TBMM VE BAKANLIK NEZDİNDE GEREKLİ GİRİŞİMLERDE BULUNDUK”-

Sağlık-Sen olarak çözüm odaklı sendikacılık anlayışı gereği yıllardır sağlık emeğine bakışta köklü bir değişiminin gerekli ve kaçınılmaz olduğunu politika belirleyicilere her platformda ciddiyetle ifade edip uyarılarda bulunduklarını kaydeden Durmuş, şiddetin önlenmesi konusunda da hem çalıştay düzenlediklerini, hem de TBMM ve Bakanlık nezdinde gerekli girişimlerde bulunduklarını ifade etti.

Durmuş, sağlık mesleğinin icrasında karşılaşılan iş sağlığı ve güvenliği risklerinin belirlenmesi ve çözüm önerilerinin tespit edilmesine yönelik “Sağlık Çalışanlarının İş Sağlığı Ve Güvenliği Sorunları Ve Yıpranma Payı Çalıştayı” gerçekleştirdiklerini belirtti.

Çalıştayda Özlük Hakları Sorunları, Performans Sistemi ve Sorunları, Medikolegal Sorunlar, Kadın Doğum Uzmanlarının Mesleki Saygınlığı, alt başlıklarıyla birlikte tartışılıyor. (ANKA)

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “HER, ŞEYİN, BAŞI, SAĞLIK, DİYORUZ, AMA, HER, ŞEYİN, BAŞI, EKONOMİ”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Denizin dibinde incilerle taşlar karışık olarak bulunurlar, övülecek şeyler de kusur ve yanlışların arasında bulunurlar


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv