Haber Detayı
24 Nisan 2017 - Pazartesi 11:40 Bu haber 5340 kez okundu
 
HİZMET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ YÜZDE 3 ARTARAK 99,9 OLDU
ÇALIŞMA HAYATI Haberi


 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, hizmet sektörü güven endeksi Nisan ayında yüzde 3 artarak 99,9 oldu.

TÜİK, Nisan ayına ilişkin sektörel güven endekslerini açıkladı. Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Mart ayında 96,9 iken, Nisan ayında yüzde 3 artarak 99,9 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artışın; son üç aylık dönemde “iş durumunun” iyileştiğini, “hizmetlere olan talebin” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandığı belirtildi.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu yüzde 5, hizmetlere olan talep yüzde 3,3 ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri yüzde 1,1 arttı.

-PERAKENDE TİCARET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ YÜZDE 4,1 ARTTI-

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Nisan ayında yüzde 4,1 artarak 101,6 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu artış; son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. “Mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 7,2 ve yüzde 7 artarken, mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 1,6 azaldı.

-İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ YÜZDE 0,2 AZALDI-

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 85,8 iken, Nisan ayında yüzde 0,2 azalarak 85,7 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu azalışın; “alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini” mevsim normalinin üzerinde değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandığı belirtildi.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 0,1 ve yüzde 0,2 azaldı. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: HİZMET, SEKTÖRÜ, GÜVEN, ENDEKSİ, YÜZDE, 3, ARTARAK, 99,9, OLDU,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Taş avı öldürmez ve düşmanı helak etmez, ancak göz çıkarır ve diş kırar.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv