Haber Detayı
03 Ocak 2017 - Salı 10:39 Bu haber 4797 kez okundu
 
HÜKÜMET 'HAYALET TEHLİKE' DETERJANA ÇEKİ DÜZEN VERİYOR
SAĞLIK Haberi


Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tüketicilerin sağlık ve güvenliği ile çevrenin korunması amacıyla bilimsel gelişmelere ve güncel AB mevzuatına uygun bir şekilde yeni Deterjan Yönetmeliği çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.
Bakanlık'tan yapılan açıklamaya göre hâlihazırda yürürlükte olan Deterjan Tebliği çerçevesinde yürütülen piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerinin, yeni mevzuatın yürürlüğe girmesi ile birlikte daha etkin bir şekilde yürütülmesi, üretici ve ithalatçıların bürokratik işlemlerinin azaltılması hedefliyor. Güncelleme çalışmaları devam eden söz konusu mevzuat kapsamında çamaşır deterjanları ve yumuşatıcıları, çamaşır suları, bulaşık deterjanları, halı temizleyicileri, leke çıkarıcı çamaşır yardımcıları, çok amaçlı temizleyiciler, cam/pencere/mutfak/yer/banyo/tuvalet temizleyicileri, kireç çözücüler ve lavabo açıcılar, gibi tüketicilerin günlük hayatlarında sıklıkla kullandıkları tüketici ürünleri bulunuyor.
Deterjanlarda kullanılan kimyasalların çevreye olumsuz etkilerinin yanı sıra ürünlerin kullanımı esnasında birçok kaza/yaralanma vakası ortaya çıktığından, ürünlerin içeriği kadar ürün üzerinde bulunan bilgilendirme ve uyarılar da tüketicinin korunması bakımından önem taşıyor.
Bakanlık piyasaya arz edilen her ürünün ambalaj ve etiketinde, tüketicilerin korunmasına yönelik bilgilendirmelerin ve uyarıların mutlaka yer alması gerektiğini hatırlattı. Bakanlık, "Söz konusu etiketlerde; ürüne ilişkin bilgiler, üretici iletişim bilgileri, özellikle alerjik etki gösterebilecek koku maddeleri, koruyucu maddeler, enzimler, dezenfektanlar dahil olmak üzere deterjan içeriğine ilişkin bilgilerin yer alması zorunludur. Bununla birlikte bu bilgilerin üreticinin kurumsal internet adresinde de yer alması gerekmektedir" hatırlatması yaptı. Gümrük Bakanlığı yeni yönetmelikle ilgili şu bilgileri verdi:
"Çalışmaları devam eden yeni Deterjan Yönetmeliği; Avrupa Birliği’nin Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, Kısıtlanması ve Yasaklanmasına ilişkin yürürlükte bulunan REACH Tüzüğüne, ambalaj ve atıklarını düzenleyen direktife, tehlikeli maddelerin sınıflandırılması, etiketlenmesi ve ambalajlanmasını düzenleyen mevzuata ve basınçlı kapları düzenleyen direktife ilişkin pek çok hükmü içermektedir.
Bununla birlikte, özellikle deterjanlarda kullanılan fosfatların çevreye yönelik olumsuz etkisine ilişkin bilimsel çalışmalardan elde edilen veriler mevzuat çalışmalarında göz önünde bulundurulmuştur. Mevcut Tebliğ kapsamında bulunmayan bulaşık makinası deterjanları yeni mevzuatın kapsamı içerisine alınmış olup, bu ürünlere ilişkin özel etiket düzenlemeleri ve ayrıca fosfat ve bileşikleri içeriklerine ilişkin hükümleri de yer verilmesi öngörülmektedir." 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: HÜKÜMET, 'HAYALET, TEHLİKE', DETERJANA, ÇEKİ, DÜZEN, VERİYOR,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Kanaatten hiç kimse ölmedi, hırsla da hiç kimse padişah olmadı.


MEVLANA (R.A)
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv