Haber Detayı
25 Aralık 2017 - Pazartesi 11:53 Bu haber 2470 kez okundu
 
HÜKÜMETTEN ÇOK TARTIŞILAN DÜZENLEMEYLE İLGİLİ AÇIKLAMA!
GÜNDEM Haberi


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz yeni KHK'da 15 Temmuz'da sokağa çıkan sivillerle ilgili yapılan düzenlemeyle ilgili açıklama yaptı. Yılmaz düzenlemenin terörle mücadeleyi güçlendirmeye yönelik olduğunu söyledi.

 

Son KHK'da yer alan bir düzenleme kamuoyunda büyük tartışmalara neden oldu. KHK'da yer alan düzenleme ile sivillerin terör eylemlerine müdahalesi suç sayılmıyor.

 

Cevdet Yılmaz'dan konuyla ilgili açıklama geldi. Yılmaz son KHK’nın tartışma yaratan maddesiyle ilgili şu açıklamayı yaptı:

 

DEMOKRASİ ALANINI DARALTACAK ADIMLAR ATMAYIZ: Ak parti'nin varlık sebepleriniden biri demokrasiyi geliştirmek halkın iradesini hakim kılmak, AK Parti'nin demokrasi alanını daraltıcı adımlar atması söz konusu olamaz

 

ENDİŞE EDECEK BİR DURUM YOK

Terör bağlantılı olmayan vatandaşların hiç birinin endişe edici bir durumu olamaz. OHAL ile ilgili tüm mesele şu; Çok yönlü terör saldırıları yaşadık ama hala terör riskleri karşımızda duruyor.

 

 

696 sayılı KHK'da yer alan siviller düzenlemesi olay oldu!

ÜLKEMİZİN GÜVENLİĞİ İÇİN ADIMLAR ATIYORUZ

 

Ülkemizin güvenliği açasından neyse o adımları atıyoruz, güvenlik endişelerimizi gidermeye kimsenin mani olmaması lazım. Güvenliğin olmadığı yerde demokratik özgürlük de kalkınma da olmaz

 

Ama muhalefet farklı yöntemlerle eleştirir ona bir şey diyemem, siyasi polemiklerle buralardan sonuç almamız mümkün değil.Aldığımız tedbirler özü itibari ile terörle mücadeleye yönelik.

 

DÜZENLEME TERÖRLE MÜCADELEYE YÖNELİK

 

''Terör bağlantısı olmayan vatandaşlar endişe etmesin. Düzenleme terörle mücadeleyi güçlendirmeye yönelik''

 

İŞTE TARTIŞILAN O MADDE

 

696 sayılı KHK ile "darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket edenlere, resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına bakılmaksızın cezai sorumsuzluk" getirildi.

 

696 sayılı KHK ile Olağanüstü hal uygulamalarının uygulanmasına ilişkin 8 Kasım 2016'da çıkarılan yasanın 37. maddesine ek yapıldı.

 

Bu maddeye bir 'fıkra' ekleyerek şöyle denildi: "Resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına veya resmi bir görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın 15/7/2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişiler hakkında da birinci fıkra hükümleri uygulanır."

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: HÜKÜMETTEN, ÇOK, TARTIŞILAN, DÜZENLEMEYLE, İLGİLİ, AÇIKLAMA!,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Özlü Sözler
Ya Ali, cenazemi sen yıkayacaksın. Borcumu sen ödeyeceksin, zimmetimi sen ifa edeceksin…


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv