Haber Detayı
14 Mayıs 2015 - Perşembe 09:49 Bu haber 14027 kez okundu
 
İKİ YILDA 7,5 MİLYON E-VİZE
TURİZM Haberi


 

ANKARA (ANKA) -  CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker’in son iki yılda Türkiye’ye giriş yapıp vize süresi dolduğu halde ülkeden çıkış yapmayan yabancılara ilişkin BİMER başvurusuna, “Sağlıklı karşılaştırma yapılamadığı görülmüştür” şeklinde bir cevap geldi.

-VİZE SÜRESİ DOLDUĞU HALDE ÜLKEDEN ÇIKIŞ YAPMAYAN YABANCILARI SORDU-

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, BİMER başvurusunda, son iki yılda Türkiye’ye giriş yapıp vize süresi dolduğu halde ülkeden çıkış yapmayan yabancıların yıllar ve aylar itibariyle sayılarını ve uyruklarını öğrenmek istedi.

Şeker’in başvurusuna Emniyet Genel Müdürlüğü Hudut Kapıları Daire Başkanlığı'ndan yanıt geldi.

-“SAĞLIKLI KARŞILAŞTIRMA YAPILAMADIĞI GÖRÜLMÜŞTÜR”-

Yanıtta, Genel Müdürlüğün Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı’ndan alınan yazıya işaret edilerek, şöyle denildi:

“Sistem üzerinde e-vize ve vize bilgilerinin kontrol amacıyla kullanıldığı, alınan vizelerin yolcu giriş ve çıkış işlemlerinde üretilen verilerde programatik olarak kontrol yapılmadığı ve giriş-çıkış kayıtlarında da anahtar alanlar ile ilişkili olmadığı görülmüştür. Bu kapsamda teknik inceleme ile vize bilgisi kaydı yapılırken üretilen pasaport seri numarası alanı tutarsızlıklar (boşluk, karakter farklılığı, rakam ve harf hatalı veri girişleri vb.) olduğundan sağlıklı karşılaştırma yapılamadığı görülmüştür.”

Cevapta, 1 Ocak 2013-5 Mayıs 2015 tarihleri arasında 7 milyon 580 bin 266 e-vize, 1 milyon 398 bin 864 vize, 681 bin 175 re’sen vize alındığı, sistem üzerindeki yolcu giriş işlemlerinde üretilen bilgilerde “evet-hayır” olarak e-vize ile giriş yapıldığına dair 5 milyon 640 bin 586 adet yolcu giriş kaydı bulunduğu ifade edildi. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
İki nimet vardır ki, insanların çoğu onların kıymetini hakkıyla takdir edemezler: onlardan biri sıhhat, diğeri de boş vakittir.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv