Haber Detayı
29 Mart 2019 - Cuma 23:40 Bu haber 2560 kez okundu
 
İran Suriye'nin doğusunu 'satın alıyor'
Mepa News | Haber Merkezi (21 Mart 2019 Perşembe )
DÜNYADAN Haberi


Suriyeli aktivistler İran'ın Suriye'nin doğusunda birçok konutu ve arsayı satın aldığını ifade ediyor.

A+A

Suriyeli aktivistler İran'ın Suriye'nin doğusunda birçok konutu ve arsayı satın aldığını ifade ediyor.

Ülkenin doğusundaki Deyrizor ili merkezli aktivistler, İran rejiminin Deyrizor'da birçok bölgeyi Esed rejiminden satın almaya başladı.

Yerel aktivist ağı "Deir Ez Zor 24" editörü ve aktivist Ömer Ebu Leyla, İranlı isimlerin bölgede birçok dükkanı ve gayrimenkulü satın aldığını ifade etti. Bölge sakinleri İran'ın, Deyrizor'daki Meyadin merkez olmak üzere birçok bölgede satın almalar gerçekleştirdiğini belirtti. Bölgede İran'ın, normal değerinin 3 katı bedellerle satın alımlar gerçekleştirdiği kaydedildi.

Yerel kaynaklar İran'ın çeşitli hayır kuruluşları ve vakıfların çatısı altında bölgede organize olduğunu da aktardı. Aynı zamanda İran'ın bölgede tarım alanlarını satın aldığı da belirtildi.

İran daha önce Suriye'nin başkent Şam gibi birçok noktasında yerleşimler satın almış, bölgelere Şii nüfusu yerleştirmişti. "İran'ın Suriye'den çıkarılması" gündemdeyken, demografik hamlelerle ülkedeki varlığını kökleştirmek istediği göze çarpıyor. Şii nüfusun varlık göstermediği Deyrizor gibi bölgelerde İran'ın faaliyetlerinin nasıl bir seyir izleyeceği merak konusu.

Kaynak: Mepa New
 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İran, Suriye'nin, doğusunu, 'satın, alıyor',
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Nice alimler vardır ki, hakiki bilgiden, hakiki irfandan nasipleri yoktur. Bunla bilgi hafızıdır, bilgi sevgilisi değil.


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv