Haber Detayı
22 Kasım 2016 - Salı 14:46 Bu haber 5193 kez okundu
 
İŞSİZLİK SİGORTASI PRİM BORÇLARI TAŞINMAZLARIN SATIŞI ÜZERİNDEN HESABA GEÇİRİLECEK
ÇALIŞMA HAYATI Haberi


678 sayılı KHK çerçevesinde İşsizlik Sigortası Kanunu'nda yapılan düzenleme ile bazı kamu kurum ve kuruluşlarının işsizlik sigortası prim borçları, taşınmazlarının satışı üzerinden hesaba geçirilecek.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'na geçici madde eklenerek, düzenleme yapıldı. Düzenleme, 31 Aralık 2023 tarihine kadar uygulanmak üzere özelleştirme kapsamına alınan kuruluşlar dahil, 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine tabi iktisadi devlet teşekkülleri, kamu iktisadi kuruluşları ile bunların müesseseleri, bağlı ortaklıkları ve iştirakleri, faaliyeti devam eden kamu bankaları, büyükşehir belediyeleri, belediyeler, il özel idareleri ve bunlara ait tüzel kişilerin veya bunlara bağlı müstakil bütçeli ve kamu tüzel kişiliği haiz kuruluşları kapsıyor.

Bu kapsamdaki kurum ve kuruluşların SGK’ya bağlı tahsil dairelerince takip edilen işsizlik sigortası prim borçlarına karşılık, mülkiyeti bu idarelere ait ve üzerinde herhangi bir takyidat bulunmayan taşınmazlarından kurum tarafından uygun görülenler, oluşturulacak komisyon tarafından gerektiğinde bilirkişi mütalaası alınmak suretiyle takdir edilecek değeri üzerinden, borçlu kurumun da uygun görüşü alınarak, gelir ve gider hesaplarıyla ilişkilendirilmeksizin satın alınabilecek.

Bu idarelerin satın alınan taşınmazların tespit edilen değerine eşit tutarda işsizlik sigortası prim borcu, satın alma işlemi sonuçlandığında SKG tarafından silinecek.

Bu madde hükümleri, borcunu ödemede çok zor duruma düştüğü SGK’ya bağlı denetim elemanlarının inceleme raporu ile tespit edilen ve SGK’ya bağlı tahsil dairelerince takip edilen işsizlik sigortası prim borcu bulunan diğer mükelleflerin taşınmazları için de uygulanabilecek.

Satın alınan taşınmazlardan, Maliye Bakanlığınca talep edilenler, kurum yönetim kurulunun uygun görüşü ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı onayıyla bedeli karşılığında Hazine'ye devredilecek. Taşınmazların devir bedeli ise fona aktarılacak.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İŞSİZLİK, SİGORTASI, PRİM, BORÇLARI, TAŞINMAZLARIN, SATIŞI, ÜZERİNDEN, HESABA, GEÇİRİLECEK,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
"Tenini besleyip geliştirmeye bakma, çünkü o sonunda topraga verilecek bir kurbandir.


Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv