Haber Detayı
10 Mart 2015 - Salı 16:10 Bu haber 3715 kez okundu
 
İSTANBUL FİLM FESTİVALİ 34. KEZ SİNEMASEVERLERLE BULUŞUYOR
SANAT Haberi


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından on birinci kez Akbank sponsorluğunda düzenlenen 34. İstanbul Film Festivali 4-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Dünya sinemasının yeni örneklerinden ödüllü filmlere, Türkiye sinemasının en yenilerinden klasiklerine, yeni keşiflerden başyapıtlara, yönetmen ve oyuncuların katılımıyla yapılacak söyleşilerden partilere, şehrin gözü iki hafta boyunca festivalde olacak.İstanbul Film Festivali bu yıl 4-19 Nisan tarihleri arasında, sinemaseverlere 2014 ve 2015 yıllarının en yenilerinden klasik başyapıtlara, usta yönetmenlerin son filmlerinden yaratıcılığın sınırlarını zorlayan keşiflere yine çok zengin bir program sunacak. Festival, 20’nin üzerinde bölümde 62 ülkeden 222 yönetmenin 204 filminin yanı sıra ücretsiz olarak gerçekleştirilecek usta sinemacıların katılacağı söyleşi ve atölye çalışmalarını, sinema dersleri ile özel etkinlikleri izleyicilerle buluşturacak.

-"SEYİRCİNİN TUTKUSU ÖNEMLİ"-

34.  İstanbul  Film  Festivali’nin  programı  İKSV  Resmi  Konaklama  Sponsoru  Martı  Istanbul Hotel’de düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. Toplantıya konuşmacı olarak İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil ve İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan katıldı. Türkiye’de  sinema  kültürünün yaygınlaşmasının  ve  sinemanın bir gelenek haline gelmesinin ardındaki en önemli etkinliklerden birinin de İstanbul Film Festivali olduğunu vurgulayan Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil,  “Bu görkemli sanat etkinliği, her yıl sinemaseverleri sinema dünyasının en seçkin ve en özgün filmleriyle buluşturuyor. Festival  ayrıca  sinemamızın gelişiminde  ve  kaydettiği  başarılarda  önemli  rol  oynuyor. İstanbul Film Festivali'ni bugünlere taşıyan, dünyada da bilinen film festivallerinden biri olmasını sağlayan nedenlerden  birinin  de,  seyircilerin tutkusu  olduğunu düşünüyorum. Seyircinin  34  yıldır  aralıksız  devam eden  coşkusu  organizasyonu  yapanların  hep  daha  iyiyi hedeflemelerini  sağlıyor,” dedi.  Binbaşgil konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Akbank olarak biz de 11’inci kez bu seçkin festivalin destekçisi olmaktan mutluluk duyuyoruz.  İstanbul  Film  Festivali’nin  dünya  sinemasına  da değerli katkılar  sunan  saygın  bir organizasyon haline gelmesinde emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyorum. En başta, öncü kişiliği ve rehberliğiyle hatıralarımızda hep yaşayacak olan Şakir Eczacıbaşı’nı saygıyla anıyorum. Ve tabii, kültür ve sanat hayatımıza 40 yılı aşkın bir süredir olağanüstü katkılarda bulunan İKSV’nin Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’na ve başarılı ekibine teşekkür ediyorum.”

-SALON SIKINTISI-

Festival programı ve etkinlikleriyle ilgili bilgi veren İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan daha sonra Altın Lale Uluslararası  Yarışma,  Altın  Lale  Ulusal  Yarışma,  FACE  Sinemada  İnsan  Hakları  Yarışması  ve  bu  yıl  ilk  kez gerçekleştirilecek  Ulusal  Belgesel  Yarışması’nda  yer  alacak  filmleri  açıkladı.  Festivalin  kurucularından  Onat Kutlar’ın ölümünün 20.yıldönümü, Onat Kutlar ve arkadaşları tarafından 1965 yılında kurulan Türk Sinematek Derneği’nin kuruluşunun 50. Yılı olduğunu belirten Azize Tan, festivalin bu yıl da geçen dönemlerde olduğu gibi, sinema salonu sıkıntısı çektiğine değindi. 

-SİNEMA ÖDÜLLERİ-

İstanbul Film Festivali tarafından her yıl sinema dünyasına imzasını atan isimlere verilen Sinema Onur Ödülleri’ni bu yıl  yönetmen  ve  yapımcı  Yılmaz  Atadeniz,  müzisyen  Cahit  Berkay,  oyuncu  Nebahat  Çehre,  senarist  ve yönetmen Safa  Önal ve  oyuncu Süleyman  Turan alacak. Sinemanın  beş  usta  ismine  ödülleri,  3  Nisan  Cuma akşamı Lütfi Kırdar Kongre  ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek 34. İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’nde Festival kapsamında Yılmaz Güney ve Nebahat Çehre’nin başrollerinde yer aldığı, Yılmaz Güney’in filmi Seyyit Han, yönetmenliğini Yılmaz Atadeniz’in üstlendiği, Tamer Yiğit, Selma Güneri, Erol Taş ve Süleyman Turan’ın rol aldığı Maskeli 5ler ve Süleyman Turan’ın Ekrem Bora’yla başrolünü paylaştığı Temel Gürsu’nun yönettiği Dikkat Kan Aranıyor filmleri de gösterilecek.

-FESTİVAL PROGRAMINDA NELER VAR-

34.  İstanbul  Film  Festivali  bu  yıl  da  sinemaseverlere  2015  yılında  Sundance  ve  Berlin  Film  Festivalleri’nde prömiyerleri  yapılan  filmlerden,  tartışma  yaratan  belgesellere,  çocuk  filmlerinden  usta  yönetmenlerin  son başyapıtlarına zengin bir program sunacak. Festivalde Akbank Galaları, Ustalar, Dünya Festivallerinden, Yeni Bir Bakış,  NTV  Belgesel  Kuşağı,  Mayınlı  Bölge,  Antidepresan,  Çocuk  Mönüsü,  Geceyarısı  Çılgınlığı gibi klasikleşmiş bölümlerin yanı sıra bu yıla özel bölüm ve gösterimler gerçekleştirilecek. Festivalin yeni bölümleri x Balkanlar: Ateşin Sineması: İstanbul Film Festivali bu yıl, yönetmen Kujtim Cashku’nun “Balkanlar öyküler ve öykücülerin diyarıdır”, Nuri Bilge Ceylan’ın “bir tür kişilik, bir tür ruh, bir öz” diye bahsettiği Balkan bölgesinin sinemasına  özel  bir  bölüm  ayırıyor.Profesör  Dina  Iordanova’nın  aynı  adlı  kitabının  başlığını  taşıyan Balkanlar isimli bölüm,  bu  özel  bölgenin  en  iyi ve  en  güncel  sinema  örneklerini  bir  araya  getirecek. Bölüm  kapsamında  Bulgaristan,  Yunanistan,  Sırbistan, Karadağ,  Slovenya,  Arnavutluk,  Hırvatistan  ve Makedonya Cumhuriyeti’nden 7 film gösterilecek. İstanbul Film Festivali’nin bu yılki bir diğer yeni bölümü ise oyuncu Aishwarya Rai’nin “Ailem hem zaafım hem kuvvetimdir” dediği, Brad Pitt’in “Aile riskli bir girişim” olarak bahsettiği, Haneke’nin de her filminde bir aile parçaladığı Aile Bağları. En çok kutsanan, en çok eleştirilen, en sık sömürülen toplumsal kurum olan aile  içi  bağlar  festivalin  bu  bölümünde  ele alınıyor,  inceleniyor,  hırpalanıyor,  sorgulanıyor.  Aile  Bağları bölümünde 10 film izleyicilerle buluşacak.  

-FESTİVALDE YARIŞMA HEYECANI-    

İstanbul Film Festivali’nin yarışma filmleri festivalin ikinci haftasından itibaren izleyicilerin beğenisi ve jüri üyelerinin değerlendirmesine sunulacak. Kazananlar, 18 Nisan Cumartesi akşamı Lütfi Kırdar Sergi ve Kongre Sarayı’nda düzenlenecek Ödül Töreni’nde açıklanacak. 34. İstanbul Film Festivali’nin Altın Lale Uluslararası Yarışma’sında, sanat ve  sanatçı  temasını  işleyen  ya  da  edebiyat  eserlerinden  uyarlanan  12  film yarışacak.  Şakir  Eczacıbaşı anısına verilen Uluslararası Altın Lale Ödülü, bu yıl da Eczacıbaşı Topluluğu tarafından 25 bin Euro'luk para ödülüyle desteklenecek. Rolf de Heer başkanlığındaki Uluslararası Altın Lale jürisinde yönetmen Bence Fliegauf, yapımcı Cédomir  Kolar,  senarist  ve  yönetmen  George  Ovashvili ve  oyuncu Melisa  Sözen  yer alıyor.  Altın  Lale  Ulusal Yarışma'da ise Altın  Lale  Ödülü için,  yapımı  2014-­2015  sezonunda tamamlanan 11 film yarışacak. Bu yıl yarışmadaki 6 filmin dünya, 3 filmin ise Türkiye prömiyeri yapılacak.Ulusal Yarışma jüri  başkanlığını, Türkiye sinemasının  usta  yönetmenlerinden Zeki  Demirkubuz üstleniyor. 

-BELGESELE ÖDÜL-

Ulusal Belgesel Yarışması: Türkiye’de belgesel üretimine uzun yıllardır ilgi gösteren İstanbul Film Festivali, belgesel sinemayı  ve  belgeselcileri  desteklemek  amacıyla  belgesel  kategorisinde  bu  yıl  ilk  kez  ödül vermeye başlıyor. Ulusal Belgesel Yarışması’nda En İyi Belgesel ve Jüri Özel Ödülü kategorilerinde Türkiye Sineması  bölümü destekçisi  Anadolu  Efes  tarafından  toplam  15 bin  TL ödül  verilecek.  

-FESTİVAL KONUKLARI-

İstanbul  Film  Festivali  bu  yıl  da  ağırlayacağı  birçok  konuk  yönetmen  ve  oyuncuyu  festival  izleyicileriyle buluşturmaya  devam  ediyor.  Festivale  katılacak  birçok  oyuncu  ve  yönetmen  filmlerinin  gösterimlerinden  önce sinemalarda sunumlar yapacak ve gösterim sonrasında da izleyicilerin sorularını yanıtlayacak. 

İstanbul Film Festivali’nin en sevilen bölümlerinden Akbank Galaları’nda, yıldızları usta yönetmenlerle buluşturan ve sezonun merakla beklenen 13 filmin Türkiye’deki ilk gösterimleri gerçekleştirilecek. Akbank Galaları’nda bu yıl usta yönetmenler Paul Thomas Anderson ve François Ozon’un son filmlerinden Jafar Panahi’nin Berlin’de Altın Ayı kazanan filmi Taxi’ye, modanın dev ismi Yves Saint Laurent’in hayatından dokuz ünlü yönetmenin kısa filmlerinden oluşan Words with Gods’a kadar birbirinden ilginç, ödüllü, dikkat çekici yapım yer alıyor. 

-USTALAR-

Ustalar bölümünde sinemaseverler, dünya sinemasına yön vermeyi sürdüren, yıllara meydan okuyan 11 usta yönetmenin son filmlerini izleme fırsatı bulacak. Sabah Gazetesi sponsorluğundaki Dünya Festivallerinden bölümünde ise uluslararası film festivallerinde öne çıkan, dünyanın dört bir yanından çoğu ödüllü, yönetmenleriyle olduğu kadar oyuncuları ve konularıyla da adından çok söz edilen 24 film izleyiciyle buluşacak. 

-NTV BELGESEL KUŞAĞI-

34. İstanbul Film Festivali kapsamında NTV’nin sponsorluğunu üstlendiği NTV Belgesel Kuşağı’nda fotoğrafçılıktan, toplumsal krizlere, sinemadan siyasete, müzikten enerjiye, kapitalizmden savaşlara, futboldan aile içi tacize, casusluktan spora dünyanın dört bir yanından 16 belgesel izleyicilerle buluşacak. 

-MAYINLI BÖLGE-

Tarzı, yaklaşımı, tekniği ya da anlatımı farklı, alışılmadık, öncü, bazen zorlayıcı, sivri, bazen deneysel filmlerden oluşan Mayınlı Bölge bölümü özellikle keşifçi sinefillere sesleniyor. İlk kez 2010 yılında festivalde yer alan ve kısa sürede festivalin vazgeçilmezlerinden biri olan Antidepresan bölümü de Pupa Bilişim sponsorluğunda bu yıl da izleyicilerle buluşacak. Festival, hayatı hafife alan, eğlendirirken düşündüren, mizaha ve dünyaya beklenmedik, ters köşelerden bakan 11 filmlik bir seçki sunacak. 

-ANILARINA-

İstanbul Film Festivali’nin Anılarına bölümünde bu yıl da yakın zamanda kaybettiğimiz ustalar, unutulmaz filmleriyle hatırlanacak. Hem oyunculuk hem de yönetmenlikte efsaneleşen Richard Attenborough anısına yönetmenliğini yaptığı; Ah! Ne Tatlı Savaş / Oh! What a Lovely War.Derin sesi ve delici bakışlarıyla Hollywood’un en büyük oyuncularından Lauren Bacall anısına;Howard Hawks’in Derin Uyku / The Big Sleep.Belgeselleriyle dünyayı sarsan yönetmen Michael Glawogger anısına;İşçinin Ölümü / Workingman’s Death.Sert adamlığa benzersiz bir sevecenlik getiren oyuncu Bob Hoskins anısına;Neil Jordan’ın Mona Lisa.Hollywood ve Broadway’in en ünlü yönetmenlerinden Mike Nichols anısına;Kim Korkar Hain Kurttan? / Who’s Afraid of Virginia Woolf.Yeni gerçekçiliğin ustalarından Francesco Rosi anısına yazar ve yönetmenliğini üstlendiği;Kentin Üzerindeki Eller / Le Mani Sulla Città / Hands Over The City.Hollywood’un en saygın karakter-metod oyuncularından Eli Wallach anısına kült filmlerinden;İyi, Kötü ve Çirkin / Il Buono, il Brutto, il Cattivo / The Good, The Bad and The Ugly.Erken ölümüyle herkesi üzen Robin Williams’ın anısına;Gus Van Sant’ın Can Dostum / Good Will Hunting  filmleri gösterilecek. 

-LATİN AMERİKA SİNEMASI-

Latin Amerika’nın en gözde yönetmenlerinden Lisandro Alonso’nun tüm filmleri festivalde Yeni Arjantin Sineması’nın en önemli temsilcileri arasında sayılan senarist ve yönetmen Lisandro Alonso’nun tüm filmleri Türkiye’de ilk defa festival kapsamında izleyiciyle buluşacak. Bu bölümde yönetmenin başrollerinde Viggo Mortensen’in oynadığı 2014 yapımı son filmi Hayal Ülkesi / Jauja’nın yanı sıra dörtleme olarak da adlandırılan Liverpool (2008), Hayalet / Fantasma (2006), Ölüler / Los muertos (2004) ve Özgürlük / La libertad (2001)gösterilecek. Festivalin  bu  özel  bölümü, geleneksel  kurgu  teknikleriyle  belgesel  yapısını  birleştiren  Alonso’nun filmlerindeki kendine has büyüleyici ve gizemli atmosferi beyazperdede keşfetmek isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat olacak.

-FESTİVAL SİNEMALARI-

34.  İstanbul  Film  Festivali  gösterimleri  Beyoğlu’nda  Atlas  (2  salon),  Beyoğlu  ve  Fransız  Kültür  Merkezi, Ortaköy’de  Feriye,  Kadıköy’de  Rexx  (2  salon) ve  İstanbul  Modern  Sinema  salonlarında  yapılacak.  Festival gösterimleri 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30 seanslarının yanı sıra artık festivalin gelenekselleşen geceyarısı gösterimleri  Cuma  geceleri  Beyoğlu,  Cumartesi  geceleri  ise  Atlas  sinemasında  24.00 seanslarında gerçekleştirilecek.Festival biletleri 28 Mart Cumartesi günü 10.30’ta Biletix satış kanalları, Atlas ve Rexx sinemalarında açılacak ana gişelerden satışa çıkacak.Hafta içi gündüz seansları (11.00, 13.30, 16.00 )  5 TL;
Hafta içi 19.00 ve hafta sonu (11.00, 13.30, 16.00, 19.00) tam 17 TL, öğrenci ile 65 yaş ve üstü 12 TL;Tüm 21.30 seansları 17 TL;Atlas ve Rexx sinemalarında yapılacak Akbank Galaları ilk gösterimlerinin biletleri de 20 TL olacak.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Emanet ehline verilmez ise, o topluluğun kıyameti yakındır..


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv