Haber Detayı
17 Nisan 2014 - Perşembe 10:51 Bu haber 1329 kez okundu
 
KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI KAÇAK ESERLERİN ANAYURDA DÖNMESİNDE BAŞARILI BİR GİRİŞİME DAHA İMZA ATTI
TURİZM Haberi


 Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in hassasiyetiyle Anadolu topraklarından koparılan tarihi eserlerin iadesi konusunda ısrarlı adımlar atan Bakanlığa sevindirici haber yine Amerika Birleşik Devletleri’nden geldi. 
Kyoko Schmidt, eşinin 1965 yılında Türkiye’den götürdüğü Bodrum’daki bir batığa ait iki amforayı iade etti. Şubat ayı sonlarında da Amerikalı Rick O’Ryan, Bakanlık tarafından kaçak eserlerin iadesine ilişkin yürütülen çalışmalardan etkilenerek 1950’li yıllarda babası tarafından ABD’ye götürülen 8'inci yüzyıla ait iki adet amforayı Türkiye’ye iade etmişti. 
Konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik: “Topraklarımızda yaşamış medeniyetlerin kültür mirasına sahip çıkmak kültür politikalarımızın önceliklerindendir. Bakanlık olarak yurt dışına kaçırılan eserlerimizin izini sürme konusunda son dönemde kararlı adımlar atıyoruz. Attığımız her adım, bu topraklara ait olan eserlerin geri gelmesinde son derece önemli gelişmeleri beraberinde getiriyor. Üzerinde büyük hassasiyetle durduğumuz bu önemli konuda her geçen gün yeni ve sevindirici gelişmeler yaşıyoruz” dedi. 
Şubat ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan bir vatandaşın 1950’li yıllarda babası tarafından Türkiye’den götürülen 8'inci yüzyıla ait iki adet amforayı iade etmesini örnek gösteren Bakan Çelik, “Eserlerimizin ait olduğu topraklara dönmesi noktasında yürüttüğümüz kararlı çalışmalardan etkilenen bir Amerikalı vatandaş daha 2 adet amforayı iade etme konusunda bizimle temasta bulundu. Kyoko Schmidt, eşinin 1965 yılında Türkiye’den götürdüğü Bodrum’daki bir batığa ait iki amforayı iade etti. Sayın Shmidt'in göstermiş olduğu hassasiyet bizi son derece memnun etti. Bu coğrafyada yaşamış medeniyetlerin kültürüyle hayat bulmuş eserler yine bu toprakların bir parçası olarak artık daha emin ellerde varlığını sürdürecektir" dedi. 

-YARIM ASIR SONRA ANAVATANLARINDALAR- 

Gerçekleşen son iade öyküsünde ise Kyoko Schmidt isimli şahıs, Washington Büyükelçiliği’ne gelerek eşinin 1965 yılında Türkiye’den edindiği, Bodrum’da bir batıktan çıkarıldığı söylenen, iki amforayı Türkiye’ye iade etmek istediğini söyledi ve eserleri Büyükelçiliğe teslim etti. 
Kyoko Schmidt, hem tarihi hem de doğal güzellikleri açısından ilgi duyduğu Türkiye ile ilgili turizm-kültürel gelişmeleri yakından takip ettiğini ve yurttaşı O’Ryan ile ilgili haberleri okuduktan sonra elindeki amforalar ile ilgili harekete geçtiğini söyledi. 
Eserleri teslim alan Büyükelçilik, gerekli incelemelerin yapılması ve işlemlerin başlatılması için durumu Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bildirdi. 
Bakanlık uzmanlarınca incelenen amforaların orijinal eserler olduğu tespit edildi. Eserlerden bir tanesinin M.Ö.5-4.yüzyıllara tarihlenen Mende amforalarına benzediği belirlendi. Amforalar, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Sen insana ulaşmadan Allah’ı nasıl arıyorsun?.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv