Haber Detayı
12 Mart 2015 - Perşembe 17:48 Bu haber 4607 kez okundu
 
KUŞADASI’NDAKİ ATATÜRK HEYKELİ YENİLENİYOR
SANAT Haberi


Kuşadası Kese Dağı mesire alanında bulunan Mustafa Kemal Atatürk heykelinin kaidesindeki mermerler yenilenip, anıtın bakımı yapılıyor.

1997’de inşa edilen heykelin kaidesinin yıllar içinde yıpranmasının ve bazı bölümlerinin kimliği belirsiz kişilerce tahrip edilmesinin yarattığı olumsuz görüntü gideriliyor. Kuşadası Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerinin başlattığı çalışma ile anıtın kaidesi granit-seramik mermerle kaplanacak.  Kese Dağı Projesi hayata geçirilinceye kadar ki süreç için, anıt etrafında peyzaj düzenlemesi de yapılacak. Özellikle yaz aylarında her gün yüzlerce kişinin fotoğraf çekmek ve Kuşadası’nı yüksekten izlemek için ziyaret ettiği Kese Dağı’ndaki Atatürk anıtı, sezon öncesi tamamen yenilenmiş olacak.

Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelinin kaidesinin iyice yıprandığını belirterek, “Kaidenin mermerleri yer yer dökülmüş, üzerine sprey boyalar ile yazılar yazılmıştı. Yılların yorgunluğunu yaşayan kaideyi yenilemek için harekete geçtik. Ulu Önder’e yakışır bir kaide için arkadaşlarımız çalışmaya başladı. Kısa süre içerisinde kaide yenilenecek. Heykelin bakımı yapılacak. Son aşamasında da etrafında peyzaj düzenlemesi yapılacak” dedi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
İçteki kiri su değil, ancak gözyaşı temizler…


Mevlana
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv