Haber Detayı
23 Şubat 2018 - Cuma 09:51 Bu haber 1719 kez okundu
 
Makedonya Cumhurbaşkanı Altındağ'da
BELEDİYELERDEN Haberi


Makedonya Cumhurbaşkanı Altındağ’da

Resmi ziyaretler için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Türkiye’de bulunan ve önceki gün Cumhurbaşkanı. Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı İsmail Kahraman ve Başbakan  Binali Yıldırım ile görüşmeler yapan Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge Ivanov, Altındağ’ı da ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Ivanov ve eşi Maya Ivanov, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki tarafından Hamamönü’nde karşılandı.

“Sayın Başkan’ı tebrik ederiz.”

Cumhurbaşkanı Ivanov “Eşim daha önce Hamamönü’nü ziyaret etmişti ve bana bu bölgeyi ne kadar beğendiğinden ve  kadar güzel ağırlandığından bahsetmişti. Bizde bir söz vardır. Bir yere insan ilk gittiğinde meraktan gider. İkinci gittiğinde ise çok sevdiği için gider. Üçüncü kez gittiğinde ise artık alışkanlıktan gider. Burası bizim için alışkanlık oldu. Bu güzel bölgeyi turizme kazandıran ve tarihi değerlere sahip çıkan, her ziyaretimizde beni ve eşimi çok iyi karşılayan Sayın Başkan’a teşekkür ederiz.” dedi.

Makedon heyet keyifli anlar yaşadı

Başkan Tiryaki, Cumhurbaşkanı Ivanov ve beraberindeki heyete önce Altındağ’ın ve Hamamönü’nün tarihi hakkında kısa bir bilgi verdi. Bölgenin kültürel ve sanatsal dokusundan oldukça etkilenen Makedon konuklar, Hamamönü Sanat Sokağı’nda bulunan sanat atölyelerini de gezdi. Burada ebru çalışması yapan Cumhurbaşkanı Ivanov, keyifli dakikalar geçirdi. First Lady Maya Ivanov ise, kendisinin de bir önceki ziyaretinde yine aynı atölyede ebru çalışması yaptığını iletti. Heyet daha sonra İstiklal Marşı’nın yazıldığı Mehmet Akif Ersoy Evi’ni ve Taceddin Dergâhı’nı yakından gördü

 

 

 

Makedon Cumhurbaşkanı ve eşinin Hamamönü’nde bulunan bazı konakları Türkçe telaffuz etmesi ve kendilerine ilgi gösteren vatandaşlarla Türkçe selamlaşmaları da dikkatlerden kaçmadı. Bu bölgenin kendi kültürleriyle büyük benzerlik gösterdiğini ifade eden First Lady Ivanov, Makedon ve Türk kültürleri ve dilleri arasında oldukça büyük benzerlikler olduğuna dikkati çekti. Kabakçı Konağı’nda çay molası veren heyet, daha sonra Hamamarkası‘na geçti.

İkinci durak Mevlevihane…

Hamamarkası bölgesinde de restore edilen sokaklarda kısa bir gezinti yapan Cumhurbaşkanı Ivanov, eşi ve beraberindeki heyet,  kısa bir süre önce kültür sanat evi olarak hizmete açılan Mevlevihane’yi de ziyaret ederek mini bir ney konseri dinledi.

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Makedonya, Cumhurbaşkanı, Altındağ'da,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv